Arithmetic - math word problems - page 186 of 228
Number of problems found: 4557
- Letters
The school children wrote 20 letters in the afternoon and then threw 20 letters. The teacher counted the children, and the children were 22, so they went to throw for two sheets. How many letters were sent together? - Increased 2472
The price of skis increased twice from May to December, always by 20%. In December, the skis cost 1440 SKK. What was the original price in May? - Original price
The shop reduced the car to 85% of the original price. It now costs € 6,375. How many euros was the original price higher? - Salesman 4
The salesman sold 3/5 of the potatoes on the first day and 2/3 of the rest on the second day. What fraction of the potatoes did he sell in two days? What fraction of the potatoes did he have left? - Ice cream
Two and a half liters of ice cream are divided (unequally) into two parts that are in the ratio of 1:7. How much is each part? - The sales 2
The sales tax in your city is 8.8 percent, and an item costs 55 USD before tax. How much tax would you pay on that item? - An amusement
An amusement park sold 40 child tickets. The other ten tickets it sold were adult tickets. What is the ratio of the number of adult tickets to the number of child tickets? Write your answer as two numbers separated by a colon (for example, 2:3). - Seasonal sale
The bike became cheaper on the seasonal sale by 22%, which is 88 euros. At what price is it sold now? - On the floor
You enter the room, and there are two dogs, four horses, one giraffe, and one duck on the bed. Three chickens are flying over the chair. How many feet are on the floor? - Missing numerals
John described the example but forgot the numerals. Fill them in so that the result is correct. (2 solutions): 3 3 3 3 = 8 - The alley
The alley was planted with 490 trees 6 meters away. How many trees would be planted if the distance was 7.5 m? - Percent chaining
Calculate 20% from 70% from 80 km - Carpenter
You want to cut the longboard into smaller pieces. Carpenter said that one board cut into two pieces would cost you 40 cents. But you need to cut the board into 5 parts. How much do you pay? - Petra's test
The teacher will give a correct answer score of eight points, and the wrong answer will be deducted three points. The total score obtained by the school is 36 points. If Petra answered six questions correctly, how many questions were answered incorrectly - Sweets, candy
Grandfather gave out sweets to four children. At the last moment, two more children came, so to have them all the same, each of the four children would receive four candies less than they would have received if they had not. How much did my grandfather ha - Mini-survey
In our class's mini-survey about the popularity of individual subjects, it turned out that 11.1% of pupils like mathematics, 18.5% enjoy languages, 30.4% like physical education, and the remaining 12 pupils have several popular subjects. How many students - Cost reduction
Two MP3 players whose prices were equal initially were discounted, the first by 20%, the second by 35%. After the price reduction, their prices were 750 CZK different. What was each player's original price? - Apples and pears
Mom divided 24 apples and 15 pears among the children. Each child received the same number of apples and pears - the same number as their siblings. How many apples (j=?) and pears (h=?) were received for each child? - Four classses
Students of all 7, 8, and 9 classes in one school may take up 4, 5, 6, and 7 abreast, and nobody will be left. If there are always four classes in each grade, what is the average number of pupils in one class? - Brick weight
The brick weighs 5 kg and a half-brick. How much does one brick weigh?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.
