Arithmetic - math word problems - page 32 of 228
Number of problems found: 4557
- A merchant
A merchant sold an item for P8520.00 making a profit equal to 1/6 of his selling price. What was the amount of his profit? - Jaya drinks
Jaya drinks 1/2 liter of water in the morning, 1 1/4 liter at noon, and 14/3 l of water in the evening. How much water did she consume in a day? - Evaluate with brackets
Find the Error - tell what the mistake is 6[(4 + 9) - 32] ÷ 2 6[13-32]÷2 6[13-9]÷2 6[9]÷2 6[4.5] 27 - Runner 7
Rob ran 6 2/3 miles on Saturday and 4 11/16 miles on Sunday. Find the total miles he ran over the two days. - Two numbers 16
Two numbers are added together to give a sum of 1492. if one of the numbers is 821, what is the other number? - Account balance
Matt's checking account balance was $345. Matt withdrew $160 three times. What is the current balance? - A butter 2
Find the present price of butter if it is now 5/7 higher than its former price of P 14.00 per gram. - My whole
My whole number is 88 if you add 5 thousandths, 8 tenths, and 7 thousandths. What number will I be? - The sum
If you add 3/4 and 5/8, what would be the sum? A. more than one B. equal to one C. less than one D. zero - Peter 12
Peter spends 1 1/2 hours playing, 2 1/2 hours reading, and 2/3 hours cooking. Find the sum of hours. - Negative fractions
I am a number that is equal to -3/4 subtracted from the sum of 3/5 and -1/3. What number am I? - The cost 11
The cost of 5 kg of sugar is 137 1/2 ruppies. What is the cost of 1 kg of sugar? - The sum 34
The sum of two fractions is 5/6. One of the fractions is 1/2. What is the other fraction? - Add two fractions
What is 1/2 added to 2/3? * 1 point A. 1 3/12 B. 1 5/6 C. 1 1/6 D.1 1/4 - 4 friends
Four friends share 5/6 of a pizza. What fraction of the pizza does each person get? - Cooking time
It should cook for 5 1/10 hours. Dinner time is 4:45 PM. What time should you start cooking the ham? - A RIBBON
A RIBBON 27 1/3 m long is cut into equal pieces measuring 2 3/4 m each. Find the number of pieces of ribbon cut. - A refrigerator
A refrigerator was marked at Php23,675.75. During a sale, it was sold for Php22,500.25. What was the difference between the prices? - The cost 10
The cost of 7 2/3 meters of cloth is 12 3/4 USD. Find the cost per meter. - A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.
