Arithmetic - math word problems - page 56 of 228
Number of problems found: 4557
- Hardware store
At the hardware store, 1/4 of the nails are size 2d, and 3/8 of the nails are size 4d. What fraction of the nails are either size 2d or 4d? - Sum of 25
The Sum of two rational numbers is -2/3. If one of the numbers is 4/5, find the other. - Straight 80603
How many hours does it take for the minute hand to travel a straight line and a right angle? - Seamstress 80601
A seamstress needs 3/5 meters of ribbon to sew the veil. How much can she sew like this if she bought 24 meters of ribbon? - A fruit
A fruit grower uses 1/3 of his land for bananas, 3/8 for pineapples, 1/6 for mangoes, and the remainder for oranges. What fraction of his land is used for oranges? - If four
If four friends evenly split 6 1/2 pounds of candy, how many pounds of candy does each friend get? - The rice
There are 4 kilograms of rice. Each boy scout can consume 1/5 kilogram of rice per meal. How many boy scouts can consume the rice? - Two kids
Two kids are sharing 3/5 of a pizza. What fraction of a whole pizza will each kid get? - Sarah 3
Sarah ran 4 7/8 miles, then walked 1 11/12 miles. Could you find the total distance she traveled? - Joe had
Joe had a full tank of petrol in his car. His car consumed 2/9 of the tank of petrol on Saturday and 1/3 of it on Sunday. What fraction of the tank of petrol was left after the weekend? - Construction 80570
Maťko built a structure from 13 cubes. Adam used fewer cubes than Maťko for construction. How many dice could Adam use? - Jolene
Jolene is cutting a strip of yarn that is 11/12 inch long pieces that are 2/12 inch long for a collage. How many complete pieces can she make? - My mother
My mother has 15 grams of gold. How many grams were not used if a pair of earrings need 1 1/4 grams of gold? - David 4
David made 4/3 of a quart of fruit juice. Each mug he has holds 1/3 of a quart. How many mugs will David be able to fill? - The cost 9
The cost of 8 1/4 L petrol is $33. What is the cost of one liter? - Bookshop
Ali went to a bookshop. He spent 3/5 of his money on books and 1/4 of it on a pen. What fraction of his money did he spend altogether? What fraction of his money did he have left? - Double 23
Double 1.25, then subtract 0.75. What do you get? - Musa worked
Musa worked for 44 hours during one five days a week. His hours are from Monday through Thursday: 3 3/4, 6 7/12, 11 5/16, and 6 5/6. Calculate the number of hours he worked on Friday. - Mailing
Pablo's mailing packages, each small package costs $2.10 to send, and each large package costs him $2.90. How much will it cost him to send one small package and six large packages? - Quotient of two fractions
If the quotient of 8/9 and 1/3 is subtracted from the product of 2 3/4 and 1 3/5, what is the difference? Write the solution as a mixed number or a fraction in the lowest terms.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.
