Division practice problems - page 14 of 96
Number of problems found: 1918
- Pencils 5
Mary can get pencils at an office supply store for 23.15 each. How many can she buy for 1 904.40 pesos? - Roderick
Roderick has 2 3/4 boxes of pizza for himself and his seven friends. If they divide the pizza among themselves equally, how much of the pizza will each one get? - The jeep
The jeep driver filled his tank with 12 3/4 liters of gasoline. If he uses 1 1/3 liters for each round trip, how many round trips can he make before re-filling? - Evaluate expressions
Which expression equals 12? ... - Average bill
Kelly's mother recorded the electric bills for the last four months as follows: Php 1 427.50, Php 1 805.25, Php 1 753.75, and Php 1 263. What was the average bill per month? - Ronaldo
Ronaldo drove 75 3/5 km in 4 1/2 hours. What was the average speed? - Patsy
Patsy makes pillows. She needs 232 inches of trim for the edging. Trim costs $5.50 for a 3-yard spool or $1.10 per foot. What is the least amount Patsy can spend to get the trim she needs? Explain your reasoning. - An inheritance
An inheritance of P1,500,000 will be divided in the following manner: Rene 2/5, Maria 2/5, and Martha 1/5. Find the amount each heir will inherit. - Decadic logarithm
Log10 30 - log10 3 = X. Find X . - Evaluate with brackets
Find the Error - tell what the mistake is 6[(4 + 9) - 32] ÷ 2 6[13-32]÷2 6[13-9]÷2 6[9]÷2 6[4.5] 27 - The cost 11
The cost of 5 kg of sugar is 137 1/2 ruppies. What is the cost of 1 kg of sugar? - Unknown number 35
I am a number between 121 and 149. I can be divided by both 3 and 5. What number am I? - 4 friends
Four friends share 5/6 of a pizza. What fraction of the pizza does each person get? - My 4
My 4-digit number is a palindrome; it has a remainder of 21 when you divide it by 100. what is my number? A palindrome is a number that does not change if you write it backward. - A RIBBON
A RIBBON 27 1/3 m long is cut into equal pieces measuring 2 3/4 m each. Find the number of pieces of ribbon cut. - The cost 10
The cost of 7 2/3 meters of cloth is 12 3/4 USD. Find the cost per meter. - A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent? - Native plants
In a garden, 5/6 of the area is filled with native plants. The native plants take up 107/4 m². Let g represent the total area of the garden. Find g = total area of the garden. - Lowest terms
What is the sum if the product of 1 3/4 and 2 1/6 is added to the quotient of 1/3 and 8 4/5? Write the solution as a mixed number or a fraction in the lowest terms. - Reciprocal of a fraction
How many ninths are there in one whole?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.
