Mixed numbers - math word problems - page 19 of 43
Number of problems found: 841
- The cost 9
The cost of 8 1/4 L petrol is $33. What is the cost of one liter? - Operation 6
Perform the operation below. Express your answer as a mixed number in simplest form 4 1/6 - 2 2/3 - The melon
There was 1 3/6 melon left for dinner. At dinner time, the family ate 4/6 of the melon. What part of the melon was left for the next meal? - Comparing mixed numbers
Which of the following expression will give a sum of 7 and 3/10? A. 3 and 1/5+ 4 and 2/2 B. 3 and 1/10+4 and 2/10 C. 1/10+ 7 and 2/5 D. 2 and 1/10+ 5 and 3/10 - The cost
The cost of 5 1/2 of the milk is 4 euros. How will 4 5/7 of milk? - Multiplicative inverse
Explain why the reciprocal of - 1 1/17 is the multiplicative inverse of - 17/18. - Light-years
Planet X is ten light-years away from Earth. Planet Y is 8 1/2 light-years away from Earth. How much farther away is Planet X? - Lemonade 4
Six friends are sharing 8 cups of lemonade. How many cups will each friend get if they share the lemonade equally? - Muffins
One batch of walnut muffins uses 1 1/3 cups of walnuts. How many cups of walnut are needed to make 3 3/4 batches of muffins? - Cutting pipe
A 10⅔ inch long pipe is cut into eight equal pieces. How long is each piece? - Divide 11
Divide the product of 4 and 5/8 by 1 1/2. Write your answer as a mixed number. - Doug biked
Doug biked 5 1/4 miles in 3/4 of an hour. What is his average speed? - Carlo 2
Carlo had 5/6 of pizza, and Dannah had 1 5/8 of a similar pizza. How much more pizza did Dannah have than Carlo? - Jackie
Jackie studied for 1¼ hours, Tom studied for 1¼, and John studied for 2 2/4 hours. How long did they study in all? - A small 2
A small bottle contains 1 9/12 L of fluid. A big bottle contains 2 7/15 L of fluid. What is the capacity of both bottles? - A rope cut
From a rope of 200 m, pieces of equal sizes are cut. If each part is ¼ m, find the number of pieces. - Slices 3
A whole pizza is cut into eight equal pieces. How many slices can be cut from 6 1/2 similar pizza? - Conner
Conner picked 8 1/5 pounds of apples. Louisa picked 9 2/3 pounds of apples. How many apples, more pounds, did Louisa pick than Conner? - Total width
Find the total width of 3 boards that are 1 ¾ inch wide, 7/8 inch, and 1 ½ inch wide. - Zarka
Zarka purchased 3 1/2 meters of cloth for 100 3/8 euros. How much does 1 meter of cloth cost?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
