Money - practice problems - page 7 of 105
Number of problems found: 2085
- Roland 2
Roland sold his watch at a 15% loss. If he had sold it for 210 USD more, he would have made a profit of 20%. Find the cost of price of the watch. - Glass cleaner
A 2-pint bottle of glass cleaner costs $13.44. What is the price per fluid ounce? - PC and laptop
A person spent Rs 50000 to purchase a desktop computer and a laptop computer. He sold the desktop at a 20% profit and the laptop at a 10% loss. If, overall, he made a 2% profit, then find the purchase price, in rupees, for the desktop. - Overtime and salary
An employee earns R150 per hour, and the agreed normal working hours are 45 hours per week. Overtime is paid at 1 1/2 of the normal rate. Suppose Dave works 52 hrs during the first week of March. What will the total earnings for that particular week be? - Prawns and carbs
I buy 3 1/4 kg of prawns and 4 2/5 kg of carbs. 1 kg of prawns is RM 24 and 1 kg of carbs is RM 10. If I pay RM 50, what is my change? - Charlie 2
Charlie has $10 1/2; she went to the store and bought a chap-stick for $1.75. How much money does she have now? - One muffin
Eight muffins and one drink cost $8.12. If the drink costs $1.24, find the cost of one muffin. - Earnings 4
Joey earned $35, which is five times more than Leo earned. How much did Leo earn? - Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate? - Monthly expenses
John's monthly expenses are analyzed as follows: 1/8 for stationery, 1/3 for fuel, 1/6 for parking, and the rest for food. His total expenses are 4500. Calculate the rand value of the food expenses. - Electronics price loss
Archie buys a TV set for 15000. After some time, he plans to sell it again and reduce the price by 800. What is the percent of loss? - Grapes 2
Grapes cost 2.17 USD/lb. A customer purchases 1 3/4 lb of grapes. How much did the customer pay for the grapes round to the nearest cent? - Lakeside mall
Katy went to lakeside mall. She had $75 to spend she purchased 3 items which cost $12.75, $32.57, and $21.84. How much more does she have to spend? - Fraction money
5/8 of a sum of money is £1.10. What is the whole amount? - Money balance
At the beginning of the month, Hector had $52.43 saved up. He then earned $16.94 doing chores and spent $20.35 at the mall. How much money does he have now? - Soup mixes
You sell soup mixes for a fundraiser. For each soup mix you sell, the company that makes the soup receives x dollars, and you receive the remaining amount. You sell 16 soup mixes for a total of (16x+96) dollars. How much money do you receive for each soup - Sales tax 2
The item cost $430 before tax. The sales tax is $17.20. Find the sales tax rate and percentage. - Ice cream company
An ice cream company is going to open new stores in Los Angeles, New York, and Orlando. The monthly cost for a square foot of rental space in each city is as follows. town; cost/ft² Los Angeles ; $5.25 New York ; $7.25 Orlando ; $4.25 The store in Los Ang - Bananas 4
Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for the bananas and pineapple? - Chocolate and chips
A bar of chocolate costs ₹10.50, and a packet of chips costs ₹6.75. What will the cost be of 8 bars of chocolate and five packets of chips?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
