Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Soda
A pack of 12 sodas costs 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
- A pack
A pack of 8 sports drinks costs $5. How much would it cost to buy 72 sports drinks?
- box orders
You must order 100 wooden boxes from the United States of America. Each box costs $2.35 (dollars). How much will the order cost in £ (GB pounds)? The exchange rate is $1 = £0.70
- A 500-gram
A 500-gram pack of delicious hotdogs costs P119.95. How many packs can be bought with P1000?
- A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
- Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost
- Washing powder
A 10-kilogram pack of washing powder is M euros more expensive than a 5-kilogram pack of the same powder. A 5-kilogram package costs P euros. Five kilos of packaging is not worth it because it is more expensive than half the price of 10 kilos. How much is