Soda

A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?

Result

x =  0.42 USD

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Next similar math problems:

  1. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  2. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  3. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  4. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  5. Shirt
    tricko Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
  6. Chocolate
    choko Children break chocolate first to third and then every part of another half. What kind got each child? Draw a picture. What part would have received if each piece have halved?
  7. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that.
  8. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  9. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  10. Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  11. School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  12. Money 6
    penize_41 Lita had some money. She spent 1/2 of it on a hand bag and 1/3 of the remainder of the blouse. She had 260.00. How much money did she have at start?
  13. Doctors
    cvach1 In the city operates 171 doctors. The city has 128934 citizens. How many citizens are per one doctor?
  14. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  15. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  16. On the trip
    skola_17 On the trip were more than 55 children, but less than 65 children. Groups of 7 could be formed, but groups of 8 no. How many children were on a trip?
  17. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV