Soda

A pack of 12 sodas costs 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?

Correct answer:

x =  0.42 USD

Step-by-step explanation:

x=5.04/12=0.42 USD



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Soda factory
    flasa In the soda factory, they produced 50 hl of lemonade, which they filled into 2 l bottles. How many bottles did they fill?
  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • Money borrow
    stur Ms. Kate wants to borrow € 2,000. Company A will borrow ten payments of 240 euros and the first two months do not pay anything. Company B borrows in 12 payments of € 210. Which company has the more favorable interest rate for Ms. Kate?
  • Alice
    usd Alice spent 5/11 of her money on a back pack. She has $42 dollars left. How much was her back pack?
  • Washing powder
    vahy2 A 10-kilogram pack of washing powder is M euros more expensive than a 5-kilogram pack of the same powder. A 5-kilogram package costs P euros. Five kilos of packaging is not worth it, because it is more expensive than half the price of 10 kilos. How much i
  • Unit cost
    paper Last Friday, the Math Society sold newspapers to raise money. Each pack weighed 65.5 kg and sold for 281.65 pesos. How much was the cost per kilogram?
  • Leaking swimming pool
    bazen_kruh Between 10 PM and 7:10 AM, the water level in a swimming pool decreased by 5/12 inches . Assuming that the water level decreased at a constant rate, how much did the water level drop each hour?
  • Illness
    pharmacy Peter is ill and must take medication three times a day for one tablet. For how many days is a pack of 30 tablets enough for him, when on the third day, he takes one tablet only in the morning and evening?
  • Trio
    work Trio of workers earn 750 euros. Money divided by the work that each of them made​​. First received twice as the second, the second received three times more than the third. How many got everyone from workers?
  • Glass
    glass Peter broke the window glass with size 110 cm and 90 cm. 1 square meter of glass costs 11 USD. How much money is need to pay for a new glass?
  • RBA
    ksu Regional Building Authority has an annual budget of EUR 1806814. In previous calendar year has processed 804 approval procedures. How much does an average of one building approval costs (eg unsuccessful revoke)?
  • Clotheslines
    snura Mommy needs 6 clothesline 360 cm long. Clotheslines is sold in the length of eight meters. How many of these clotheslines must buy mom if any does not want to be connected? How much mommy pay for the clotheslines when 1 piece costs 24kč?
  • Theater
    SND The theater has in each row with 19 seats. Ticket to the first 10 rows is for 30 USD. In the next rows is for 15 USD. The theater was completely sold out. Revenue was 12255 USD. How many rows are in the theater?
  • Division
    numbers Which number in division 16 give 12 and the rest 3?
  • Jack decides
    fuel Jack decides to hire a car. The cost 45+20D is dollars where is the number of days Jack hires the car for. If Jack hires the car for 4 days, it will cost? Dollars
  • Share
    nyse Carmen owns 5 shares of a certain stock. Yesterday the total value of her shares went down by 20 dollars. What was the change in value for each share?
  • Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost