Soda
A pack of 12 sodas costs 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate?
- Paper rolls
The cost, c, of paper towels, based on the number of rolls, r, is given by this equation: c=1.29r What is the unit rate of the cost of the paper towels in dollars per roll?
- box orders
You must order 100 wooden boxes from the United States of America. Each box costs $2.35 (dollars). How much will the order cost in £ (GB pounds)? The exchange rate is $1 = £0.70
- Tax bill
What is the tax bill for a contractor if his shop has an assessed valuation of $75,000, and the tax rate is $27.50 per thousand dollars of assessed valuation?
- A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
- Nelly 2
Nelly buys a board game. She pays for the board game and pays 1.54 dollars in sales tax. The sales tax rate is 5.5 percent. What is the original price of the board game before tax?
- 6 plates
Six plates and 5 cups cost 37.50 dollars. Seven plates and 6 cups 44.10 dollars. Each plate costs the same amount as the other cup. What is the cost of 1 plate? What is the price of 1 cup?