Paper rolls
The cost, c, of paper towels, based on the number of rolls, r, is given by this equation:
c=1.29r
What is the unit rate of the cost of the paper towels in dollars per roll?
c=1.29r
What is the unit rate of the cost of the paper towels in dollars per roll?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Create 2
Create word problems based on the given number sentence (300/24) - (207.60/24) = N.
- Unit price 2
Cookie dough can be purchased in tubs or rolls. A 32-ounce tub cost $4.56 and a 16.5-ounce roll costs $2.50. Which is the better buy per ounce? Write the answer as an A or B option.
- In a bakery
In the bakery, a bun costs 2 CZK more than a roll. Petr bought 4 buns and 8 rolls and paid the exact amount of 62 CZK for this purchase. a) Calculate the price of one bun in CZK. b) Calculate in CZK how much Petr would pay to buy 2 buns and 2 rolls. c) De
- box orders
You must order 100 wooden boxes from the United States of America. Each box costs $2.35 (dollars). How much will the order cost in £ (GB pounds)? The exchange rate is $1 = £0.70
- Soda
A pack of 12 sodas costs 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
- An electrician
An electrician needs 1 1/3 rolls of electrical wire to wire each room in a house. How many rooms can he wire with 6 2/3 rolls of wire?
- American stars
Some movie stars are very well paid. Actor Leonardo DiCaprio received a fee of 20 million US dollars for the main role in the film. In this film, which lasts 125 minutes, there is also a short scene in which DiCaprio takes 6 seconds to put on his boots. H