In a bakery

In the bakery, a bun costs 2 CZK more than a roll. Petr bought 4 buns and 8 rolls and paid the exact amount of 62 CZK for this purchase.
a) Calculate the price of one bun in CZK.
b) Calculate in CZK how much Petr would pay to buy 2 buns and 2 rolls.
c) Determine the number of rolls for which Petr would pay 54 CZK.

Correct answer:

a =  6.5 Kc
x =  22 Kc
y =  12

Step-by-step explanation:

x=2 a+2 b=2 6.5+2 4.5=22 Kc
y=54/b=54/4.5=12



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem

Related math problems and questions: