The bun

The bun costs CZK 2 and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls and paid CZK 65. how many rolls did she buy and how many rolls?

Correct answer:

h =  8
r =  14

Step-by-step explanation:


2h+3.5r = 65
h+r=22

2•h+3.5•r = 65
h+r=22

2h+3.5r = 65
h+r = 22

h = 8
r = 14

Our linear equations calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Birthday
    spice Mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday one tips was 9 CZK and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips mums did buy?
  • The gardener
    stromy The gardener bought trees for 960 CZK. If every tree were cheaper by 12 CZK, he would have gotten four more trees for the same money. How many trees did he buy?
  • Birthday party
    influenza For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
  • Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at th
  • Jane
    gift Jane buy gift together for 464 Sk. For tie paid 4.5 times less than in the shirt, but 56 Sk more than for socks. How much she paid for each item in gift?
  • 13 tickets
    zamek A short and long sightseeing tour is possible at the castle. Ticket for a short sightseeing circuit costs CZK 60, for a long touring circuit costs CZK 100. So far, 13 tickets have been sold for 1140 CZK. How much did you pay for tickets for a short tour?
  • Eva
    susienky When Eva buys 8 packages of cookies, 4 CZK left her. If she wanted to buy 10 packages, she would have to borrow 20 CZK. How much money has Eva in her wallet?
  • Stamps 2
    stamp Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  • Apples
    jablka Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • Buns and toasts
    vaha Two buns weigh 10 grams more than two toasts. One Bun and two Toast weigh a total of 110 grams. How many grams weigh three toasts? How many grams does a Bun weigh?
  • Breads
    chlieb Several pieces of bread were in the store. Half of them plus half of the bread bought a cookbook. Of the remaining bread, half of it plus half of the bread was bought by Mr. Novák. Ms. Small bought the last bread. How many breads were in the store at the
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Czech coins
    coins John has 540 CZK, but he has 10 CZK coins and 20 CZK coins only, we knows that he has 10CZK coins 7times more that 20CZK coins, how many 10CZK coin and how many 20CZK coins he saved?
  • Seamstress
    krajcirka Seamstress bought two kinds of textile together 25 meters. One at 50 SKK and the second 70 SKK per meter. How many meter bought from this two textiles when paid totally 1540 SKK?
  • Shopping vegetables
    zemiaky John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost?
  • The bookkeeper
    books The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the
  • 12 apples
    apples 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?