Žemľa
Žemľa stojí 2 Kč a rožok 3,5 Kč. Hanka kúpila 22 kusov pečiva, kupovala len žemle a rožky a zaplatila 65 Kč. koľko kúpila žemlí a koľko rožkov?
Správna odpoveď:

Tipy na súvisiace online kalkulačky
Máte sústavu rovníc a hľadáte kalkulačku sústavy lineárnych rovníc?
Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1
Súvisiace a podobné príklady:
- Pekárstvo - rožky
V pekárstve U Pekářových stojí žemľa o 2 Kč viac ako rožok. Peter nakúpil 4 žemle a 8 rožkov a zaplatil za tento nákup presnú čiastku 62 Kč. (Kč - česká koruna) a) Vypočítajte v Kč cenu jednej žemle. b) Vypočítajte v Kč, koľko by zaplatil Peter za nákup 2
- Haliere a rožky
Za sto korún musím kúpiť sto kusov pečiva pri cenách rožok 0,50 koruny, chlieb 10 korún a žemľa 3 koruny. Koľko čoho nakúpim? (Slovenská koruna bola platidlom na Slovensku pred eurom, alebo česká koruna v Česku)
- Rožky
Mamička kúpila 13 rožkov. Otecko zjedol 3,5 rožku. Koľko rožkov zostalo, keď si ešte Peter dal na večeru 2?
- Nákup
Ak si zoberieme 6 kusov zaplatíme len za 4. Jeden kus stojí 7 a mama si kúpila 31kusov . .. Koľko zaplatila za nakup?
- Vypočítajte 17403
Za 5 krabíc polotučného mlieka a 10 rožkov zaplatila pani Čermáková 130 Kč. Škatuľa mlieka je o 17 drahšia ako rožok. Vypočítajte cenu a) 1 krabica mlieka, b) 1 rožok.
- Minerálka - nákup
Peter si kúpil na desiatu 0,35 kg šunky, 6 rožkov a minerálku. Koľko za nákup zaplatil? (Minerálka stojí 14,60 Kč, rožok 3,40 Kč a kilogram šunky 129 Kč). Nákup zaokrúhli na celé koruny české - Kč.
- Na prípravu
Na prípravu 40 žemlí potrebujeme: 3dl mlieka, 3 dag kvasníc, 6 g cukru, 0,5 kg múky, 4 lyžice oleja a 1 žĺtok=15 g. Po upečení sa žemle naplnia plnkou, na ktorú potrebujeme 36 g syra, 20 dag masla a 200 dag smotany. Akú hmotnosť bude mať 1 žemla?