Money - math word problems - page 70 of 100
Number of problems found: 1984
- Mister
Mister Ignacio paid Php 13693.75 for a television set that originally cost Php 15,650. Find the rate of discount. Please show your solution, please, please, please.
- Old laptop
The sale price of an old laptop is Php.11000. If a 33 1/3% discount rate is given, how much is the sale price of the laptop without the discount? Please show your solution. Php is the Philippine peso.
- Apples
The school kitchen bought 36 kg apples for 12 CZK/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
- Entrepreneur 6902
If a foreign car costs CZK 630,000 in cash, how much CZK will the entrepreneur pay for it in the three years of the repayment period if he pays an extra 17 percent of the price?
- Budget plan
In the construction of the building, the planned budget exceeded 13%, which was 32,500 euros. How many euros did it cost to build the building?
- Trevor
Trevor wishes to tile the floor of his bathroom. The bathroom is rectangular and is 4.2m long and 3.3m wide. The tiles are 30cm by 30cm. Calculate the cost to tile the floor if each tile costs 72 cents.
- Account operations
My PHP 90,000 savings in a bank earns 6% interest in a year. If I deposit an additional PHP 10,000 at the end of 6 months, how much money will be left if I withdraw PHP 25,000 after a year?
- Associative law multiplication
You obtain a 20% discount in a warehouse, but you must pay a 15% sales tax. Which would you prefer to have calculated first: discount or tax? Explain. (result write as: 1 = first discount, 2 = first tax, 3 = no matter what first)
- Stamps 2
Dennis spent 34.15 on stamps. The number of 0.56 is ten less than four times of stamps bought for 0.41. How many of each stamp did he buy?
- The Stolen Money
A man walks into a store and steals a $100 bill. Five minutes later, he returns to the store and buys stuff worth $70. He pays with the bill that he had stolen, so the owner of the store returns him $30. How many dollars did the store owner lose?
- Price inflation
This year, the average wage grew by 4.5%. Prices rose by 2%. How much did the real wage increase in the given year?
- Catering business
The Montealegre family has a catering business. At one birthday party, they charged their customers $11,767.50 for a party of 90 people and a service charge of $2,500.50. What was the average cost per person? Please show your solution.
- Supermarket
In a local supermarket, 3/5 kilograms of octopus cost 156.00. How much do 4 kilograms of octopus cost?
- Birthday party
The mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls for her youngest son's birthday party. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
- Merchant 6730
A merchant sells a blend of tea. Kilogram for 450 CZK. Another species for 900 CZK. Cheaper for 369 CZK. How much tea must you buy per 5 kg of the mix?
- Electricity consumption
Calculate how much we will pay for 1 hour of consumed electrical energy if the seller sets a price of 0.126 euros for 1 kWh (all appliances together for 1 hour of work). Table: Appliance ; Power (W) Washing machine ; 2300 W Bulb ; 40W Refrigerator; 200W T
- Credited 6691
The prize on the winning passbook with a deposit of CZK 12,390 was 15%. How much will be on the book after the prize is credited?
- Oranges - fruit
I have 2 kg of fruit (apples + oranges) for 50, -. 1 kg of apples is for 22, - oranges 1 kg for 34, - How much does each fruit weigh?
- Painter
If one liter of paint covers an area of 5 m2, how much paint is needed to cover: a) rectangular swimming pool With dimensions of 4m x 3m x 2.5m (the Inside walls and the floor only) b) the Inside walls and floor of a cylindrical reservoir with
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.