Nine books

Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?

Correct answer:

a =  5
b =  4

Step-by-step explanation:


a+b = 9
6a + 6.5b = 56.00

a+b = 9
6•a + 6.5•b = 56.00

a+b = 9
6a+6.5b = 56

a = 5
b = 4

Our linear equations calculator calculates it.



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • An animal shelter
    cat An animal shelter spends $5.50 per day to care for each bird and $8.50 per day to care for each cat. Nicole noticed that the shelter spent $283.00 caring for birds and cats on Wednesday. Nicole found a record showing that there were a total of 40 birds an
  • Exchange rates
    penize If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Saving 9
    penize An amount of $ 2000 is invested at an interest of 5% per month. If $ 200 is added at the beginning of each successive month but no withdrawals. Give an expression for the value accumulated after n months. After how many months will the amount has accumula
  • Banknotes
    ducat $ 1390 was collected. How much was in $20 notes and how many in $50 notes in that order? How many solutions exists?
  • Loan
    money If you take a bank loan $ 10000 and we want to repay after the year, we have to pay the total amount $ 10320/ What is the annual interest rate on this loan?
  • College 2
    fuel College student is moving into a dormitory. The student rent a truck for $19.95 plus $0.99 per mile. Before returning the truck the student fills the tank with gasoline, which cost $65.32. Total cost $144.67. Using a linear equation, explain the process t
  • Tickets
    tickets Tickets to the zoo cost $4 for children, $5 for teenagers, and $6 for adults. In the high season, 1200 people come to the zoo every day. On a certain day, the total revenue at the zoo was $5300. For every three teenagers, eight children went to the zoo. H
  • Tickets 4
    cinema2 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
  • A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  • Four pupils
    four_digit Four pupils divided $ 1485 so that the second received 50% less than the first, the third 1/2 less than a fourth, and fourth $ 154 less than the first. How much money had each of them?
  • Casey
    ham Casey bought a 15.4-pound turkey and an 11.6-pound ham for thanksgiving and paid $38.51. Her friend Jane bought a 10.2-pound turkey and a 7.3-pound ham from the same store and paid $24.84. Find the cost per pound of turkey and the cost per pound of ham.
  • Find the 6
    pc_smile Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and 7 boxes of diskettes at $12 each
  • Stamps 2
    stamp Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  • 3 shirts
    klobouk 3 shirts for $35 2 hats and a shirt for $20 which system of equations can be used to find s, the cost of one and h, the cost of one hat?
  • A candle
    candles A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 28 candles today and makes $400. a. Write a system of linear equations that represents the situation. b. Solve the system to answer the questions: How many
  • Tabitha
    factory_butter Tabitha manufactures a product that sells very well. The capacity of her facility is 241,000 units per year. The fixed costs are $122,000 per year, and the variable costs are $11 per unit. The product currently sells for $17. a. What total revenue is requ
  • Debt
    usd Joe and Caryl have a debt of $100,500. Joe makes $90,000 per year, and Caryl makes $35,000 per year. How much should both pay to zero out the debt fairly, based on their salaries?