Our teacher
Our teacher bought eight books at shillings M each. If the total cost was less than 100, how much did he get if he paid with 100 shillings notes?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Bonuses
Five company employees were paid bonuses, so each successor received 550 USD less than the previous employee. If a total of USD 11,000 was paid, how much did everyone get?
- Součková 21673
Ms. Součková bought 6 orange and 5 apple juices and paid a total of 254 CZK. Mrs. Derner bought 6 apple juice and 5 orange juice and paid CZK 2 less for them than Mrs. Součková. How much did each juice cost?
- Gardener 5
The gardener bought 17 apple trees and 11 pears. He paid a total of €111.65. How many euros did 1 pear cost, if we know that its price was 35 cents higher than the price of 1 apple tree? How much would the gardener pay for 28 apple trees and 15 pears?
- Oranges and apples
Mr. Novák bought 5 times more oranges than apples. One orange cost 8 CZK and one apple costs 12 CZK. He paid 156 CZK in total. How many oranges and apples did he buy?
- Cakes and crowns
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Expensive 4338
He bought a T-shirt, a tie, and a shirt. The tie was three times cheaper than the shirt, and the T-shirt was 70 CZK more expensive than the tie. He paid a total of 470 CZK. How much did he pay for a tie, a T-shirt, and a shirt?
- Waffle, bar
Jarmila bought a wafer, a bar, and a chocolate bar. She paid 38 Sk. The bar was 8 Sk more expensive than the wafer, and the chocolate bar was four times more expensive than the wafer. How much did the wafer, bar, and chocolate bar cost?