Waffle, bar
Jarmila bought a wafer, a bar, and a chocolate bar. She paid 38 Sk. The bar was 8 Sk more expensive than the wafer, and the chocolate bar was four times more expensive than the wafer. How much did the wafer, bar, and chocolate bar cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Chocolate 81103
I paid 36 crowns for butter and chocolate. Butter was CZK 6 more expensive than chocolate. How much did the chocolate cost?
- Chocolate 10
Anička bought three identical chocolates. Tonda bought 5 identical chocolates. Tonda paid 8 euros more than Anička. How much did one chocolate cost?
- Short-sleeved 82474
A customer was buying three shirts. First, he chose a white one, then a sports one, which was 32 Sk more expensive than a white one, and finally, a short-sleeved shirt, which was 27 Sk cheaper than a white shirt. How many crowns did the individual shirts
- Expensive 4338
He bought a T-shirt, a tie, and a shirt. The tie was three times cheaper than the shirt, and the T-shirt was 70 CZK more expensive than the tie. He paid a total of 470 CZK. How much did he pay for a tie, a T-shirt, and a shirt?
- Chocolates 72154
Adam and Andrej bought sweets. Adam paid € 2.9 for three chocolates and 2 bars, and Andrej paid € 4 for four chocolates and 3 bars. How much did the chocolate cost, and how much did the bar cost?
- Grade 2
At the end of the year, the class teacher bought a mug and sweets for her students. One mug cost 15 CZK, a chocolate bar cost 12 CZK, and a wafer cost 9 CZK. The boys got a mug and chocolate, the girls got a mug and a wafer. How many crowns did the teache
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?