Chocolate 81103
I paid 36 crowns for butter and chocolate. Butter was CZK 6 more expensive than chocolate. How much did the chocolate cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Short-sleeved 82474
A customer was buying three shirts. First, he chose a white one, then a sports one, which was 32 Sk more expensive than a white one, and finally, a short-sleeved shirt, which was 27 Sk cheaper than a white shirt. How many crowns did the individual shirts
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
- Expensive 82581
Five bottles of white wine and six bottles of red wine cost 1410 CZK. A bottle of red wine was CZK 15 more expensive than a bottle of white wine. How many crowns will we pay for two white and two red wine bottles?
- Identical 7525
Zdeněk bought seven notebooks, and Pavel bought nine identical notebooks. Pavel paid 8 CZK more than Zdeněk. How many crowns did one notebook cost?
- Gingerbread 78864
One package of chocolate costs 9 CZK more than one package of gingerbread. Five packages of chocolate were CZK 15 more expensive than 10 packages of gingerbread. How much was a package of chocolates, and how much was a package of gingerbread?
- Chocolates 47241
Two chocolates and five teas cost a total of 498 CZK. Chocolate is 18 CZK more expensive than tea. How much do one chocolate and one tea cost?
- Grandchildren 850
Grandma bought new briefcases for her grandchildren. Pavel got a blue briefcase for 1350 CZK, and Markétka got a red briefcase, which was 270 CZK more expensive than Pavl's. How much did the red briefcase cost? How much CZK did Grandma pay for both briefc
- Danina's 7232
Mom bought Honza and Dana's jackets. She paid CZK 1,126 for them. How many crowns did Danina's jacket cost when it was 108 CZK cheaper than Honza's?
- Four bicycles
In the department store, they sell bicycles for families with children. Women's bicycles are 10% more expensive than men's, and children's bikes are a third cheaper than women's. The family paid a total of CZK 31,030 for two children's, one man's, and one
- Expensive 4338
He bought a T-shirt, a tie and a shirt. The tie was three times cheaper than the shirt. The T-shirt was 70kc more expensive than the tie. He paid a total of 470kc. How much did he pay for a tie, a T-shirt, and a shirt?
- Rectangular 7578
My aunt paid CZK 2,592 for linoleum in a 15 meters long rectangular hallway. How much did 1m of linoleum cost? The following month, linoleum was discounted by a third. How many crowns could the aunt save if she bought it a month later?
- Expensive 82475
The alarm clock, women's watch, and men's watch cost a total of 1370 CZK. How much does each item cost if a women's watch is six times more expensive than an alarm clock and a men's watch is 200 Sk more expensive than a women's watch?
- Chocolate and biscuit
Chocolate is twice as expensive as a biscuit. It costs CZK 8 more. How much is chocolate, and how much is a biscuit?
- Discounted 5850
The T-shirt was 30% discounted, so the three T-shirts cost only CZK 50 more after the discount than the two T-shirts cost before the discount. How much did one T-shirt cost before the deal?
- Multivitamin 2749
We paid a total of 290 CZK for 5 liters of orange juice and 6 liters of multivitamin juice. A liter of multivitamin juice is CZK 8 more expensive than a liter of orange juice. How much do we pay for 2 liters of orange and 3 liters of multivitamin juice?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple