Multiplication practice problems - page 18 of 110
Number of problems found: 2187
- There 30
There Are 40 Pupils In Mrs. Santos Grade 5 Class. One-Fifth Of The Pupils Is Absent. How Many Pupils Are Present?
- The book 5
The book that I like to buy is priced at P 1800. How much would it cost if it could be bought at 2/3 of the price?
- You have 3
You have the numbers 4,2, and 8. Use the numbers to make a calculation so that the answer is 40=
- The ratio 14
The ratio of boys to girls is 8:7. If there are 40 boys, how many girls are there in the class?
- A recipe 4
A recipe calls for 2 1/2 cups of flour. How much flour is needed to reduce the recipe by 1/3?
- Peter 14
Peter bought ¼ kg, and Paolo bought 1 ½ kg of bananas. How much did they pay if each kilo costs Php 24.00?
- A kilogram 2
A kilogram of fish costs Php250. How much will your mother pay for 3.5 kilograms of fish?
- 440 meters
440 meters is 1/4 of the way around a race track. How far is it around the whole race track?
- One third
How much would she receive if I had $60 and gave 1/3 to my daughter?
- Playing games
In a school, 9/10 of the students take part. 2/3 of these play football. What fraction of the students play football?
- There 29
There are 30 animals on the farm. 1/6 are horses, 2/5 are cows, and the rest are pigs. How many horses, cows, and pigs are there?
- You spend
You spend 2 1/2 hours online. You spend 1/5 of that time writing a blog. How long do you spend writing that blog?
- Water consumption
If the readings on a water meter in April and May were 417.8 m³ and 430.4 m³. How much is the billing for water consumption? The water price is $0.20 per cubic meter.
- Cookies 7
One batch of cookies requires 2 2/3 cups of sugar. How much sugar does Angela need if she wants to make 1 1/2 batches?
- An average 2
An average student spends 4 1/2 minutes reading one page of a book. How much time will he need to read 5 1/2 pages?
- Jims weekly
Jim's weekly wage was $12,600. If he spent 5/6 of his wage on living expenses, how much of his wage remains?
- 50 people
Fifty people went to a play. 3/5 of the people stayed until the end. How many people are left?
- To buy
To buy a truck, you can pay $12500 cash or put down $3250 and make 24 monthly payments of $685.75. How much would you save by paying cash(to the nearest hundredth)?
- Gustavo
Gustavo is conducting an experiment with plants for a science project. He needs to divide a certain amount of fertilizer so that each of the 12 plants gets 10.5 ounces of fertilizer. Use the guess, check, and revise strategy to solve the equation f÷12=10.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.