Maths practice for 11-year-olds. - page 3 of 230
Number of problems found: 4600
- Train same direction
Find the time taken by a train 170 m long, running at the speed of 83 km/h, to cross another train 180 m running at the speed of 65 km/h in the same direction.
- Prawns and carbs
I buy 3 1/4 kg of prawns and 4 2/5 kg of carbs. 1 kg of prawns is RM 24 and 1 kg of carbs is RM 10. If I pay RM 50, what is my change?
- Mean and sum
If the arithmetic mean of 6 numbers is 45, what is the total sum of these numbers?
- Older or younger
The age of a man after 15 years is 4 times the age of that man 15 years before. Find his present age.
- NYC block
Bijan wants to go running during his family's vacation to New York City. To do so, he will run a neighborhood block 20 times. Bijan runs a total of 8 miles. The block has a length of 3/20 miles. Use the formula for the perimeter of the neighborhood block
- Bertha
Bertha went on a walk 5 times this week. Each time, she went 11/5 miles. How far did Bertha walk?
- The mean - mi
Find the mean of 3 5 8 4 10.
- A pattern
If I have a pattern that starts with 1, 4, 9, 16, 25... and so on, which of the following numbers would not appear?
- The rectangle 7
The rectangle shown has a length (l) of 8 and a width (w) of 6.2. A second rectangle has a length of l + 2.5 and a width of w - 1.4. Find the area of the SECOND rectangle.
- Megapolis
The total population of a city consists of 641,682 male adults, 593,118 female adults, and 182,345 children. Find the total population of the city.
- Lakeside mall
Katy went to lakeside mall. She had $75 to spend she purchased 3 items which cost $12.75, $32.57, and $21.84. How much more does she have to spend?
- Money balance
At the beginning of the month, Hector had $52.43 saved up. He then earned $16.94 doing chores and spent $20.35 at the mall. How much money does he have now?
- Sales tax 2
The item cost $430 before tax. The sales tax is $17.20. Find the sales tax rate and percentage.
- Ice cream company
An ice cream company is going to open new stores in Los Angeles, New York, and Orlando. The monthly cost for a square foot of rental space in each city is as follows. town; cost/ft² Los Angeles ; $5.25 New York ; $7.25 Orlando ; $4.25 The store in Los Ang
- ABCD on a map
Dinesh went from place A to place B and from there to place C. A is 7.5 km from B, and B is 12.7 km from C. Ayub went from place A to place D and from there to place C. D is 9.3 km from A, and C is 11.8 km from D. Who traveled more, and by how much?
- Bananas 4
Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for the bananas and pineapple?
- A student 7
A student was asked to multiply 43.407 by 100. However, he multiplied the decimal fraction by 1000. What is the difference between both the products?
- The bouquets
A wedding planner is making bouquets. She must have equal numbers of bouquets made of 7 and 10 balloons each. How many bouquets would she get from 85 balloons?
- Determine 216
Determine the quotient; (-20) divided by ( -4) =? A) +6 B) - 6 C) +5 D) -5
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.