Maths practice for 11-year-olds. - page 4 of 199
Number of problems found: 3966
- Maria 6
Maria drank 3 liters of water last week. Her friend drank twice as much water as Maria. How many milliliters of water did they both drink?
- Ross is
Ross is using his understanding of place value to divide the decimal 72.56 by the decimal 0.2 Which of the division problems shown could he solve to give him the same answer? A. 7,256 divided by 0.2. B. 725.6 divided by 2. C. 72.56 divided by 2. D. 7,256
- Martha 4
Martha is making cookies for a birthday party. Her cookie recipe calls for 1/2 cup of sugar for one batch of cookies. If Martha wants to triple her recipe, how much sugar will she need?
- Chicken meat
1 kg of chicken is worth php185. If Paul wants to buy 3.16 kg, how much is he going to pay?
- Unit price 3
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $5.64. How much would it cost for 8 oranges?
- Reach money
If Sandy has $37.54, John has $14.40, and Sarah has $32.87. How much money do John and Sarah have to have to reach Sandy's money?
- Veronica
Veronica walks dogs in her neighborhood for extra money during the summer. For each dog walk, she earns $5.25. On Monday, she completed 3 walks, and on Tuesday, she completed 2 walks. She estimates that to save up for a new purse that costs $86, she must
- Painting a room
If 1 person can paint a room in 6 hrs, how many hours will 3 people finish painting the room?
- Field trip 2
A principal is organizing a field trip for more than 400 students. She has already arranged the transportation for 280 students. Each school bus has the capacity to transport 40 students. Find the number of school buses still needed to transport all of th
- The speed problem
Convert 540 meters/minute to kilometer/hour (m/min to kmph).
- Ice cream 4
Ice cream sales for a shop in the last 4 months have been 200, 250, 300, and 350. What are the expected sales in the 5th month?
- Eq simple
If three times a number is subtracted from 7 times the number, the result is 2. What is the number?
- Cake pieces
I have 11 pies cut into 6 pieces, and 1/6 of a pie is $1.00. How much money would I have if all the pies were sold?
- Yesterday 8
Yesterday, Lou earned $12.76 selling lemonade and $4.87 selling ice pops at his stand. Today, he bought 2 pizzas for $5.00 each. How much money does he have left?
- A metre
A metre of lace trim costs $2.90. If Erik buys 3.2 meters of trim, how much will he have to pay?
- Each pack
Each pack of hot dogs costs 3.50, and each pack of hot dog buns costs 2.00. The lunchroom staff spends 48.00 when they buy an equal number of hot dogs and hot dog buns. How many packs of hot dogs and hot dog buns do they buy?
- Yd2 to ft2 unit conversion
If a room requires 25.4 square yards of carpeting, what is the area of the floor in units of ft2? (3 ft. = 1 yd.)
- Billy
Billy buys 4 chairs for $27.90 and 2 tables for $37.95 each. What is the cost of the chairs and tables altogether?
- A marathon 2
Dean ran marathons on 50 consecutive days. How far did Dean run altogether if a marathon is 26 1/5 miles?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.