Maths practice for 12-year-olds - page 7 of 309
Number of problems found: 6169
- Working day
Greg spends 1/4 of his workday in meetings and 1/12 of his workday answering phone calls. What is the total fraction of his workday that Greg spends in meetings or on phone calls?
- Add five to lcm
The least number, which, when diminished by 5, is divisible by each of 21, 28, 36, and 45.
- A triangular prism
Find the number of faces, edges, and vertices of a triangular prism.
- Front porch
Jon's front porch is 8 feet wide and 12 feet long. Jon wants to stain the wood on the porch next weekend. The stain costs $1.00 per square foot. How much will it cost to buy enough stain for the whole porch?
- Whole and fractions
3 whole one by 8 + (- 1 by 4)
- Ayden
Ayden is 140 cm tall, and his friend Alex is 1/5 taller than him. How tall is Alex?
- Divisible by three
What least value must be assigned to the blank space so that the number 789563 is divisible by 3
- Mr. Stephan
Mr. Stephan cycled at an average speed of 15 km/h for 10 km. He then cycled another 12 km at an average speed of 18 km/h. Please find the total time taken for his journey.
- Glass cleaner
A 2-pint bottle of glass cleaner costs $13.44. What is the price per fluid ounce?
- Square yards
What is 4 1/3 yards times 5 2/3 yards?
- Kevin and Mary
Kevin is 4 times as old as Mary was 2 years ago. In seven years Mary will be as old as Kevin is now. How old are they now.
- Train same direction
Find the time taken by a train 170 m long, running at the speed of 83 km/h, to cross another train 180 m running at the speed of 65 km/h in the same direction.
- Mean and sum
If the arithmetic mean of 6 numbers is 45, what is the total sum of these numbers?
- Older or younger
The age of a man after 15 years is 4 times the age of that man 15 years before. Find his present age.
- A cake 2
Karen sliced a cake into 10 slices. She ate 2/10 of it and after some time she ate another 4/10 of it. How much of the cake did Karen eat?
- Walnuts 2
There are 6 2/3 pounds of walnuts in a container, which will be divided equally into containers that hold 1 1/2 pounds. How many containers will walnuts fill?
- Fraction operations
For items - fractions 1/6 - 1/9 perform the indicated operation/s. Write your answer in improper fractions, and it must be in the simplest form.
- Summer vacation
Rekha spent 3/8 of her summer vacation in Delhi, 1/16 in Mumbai, and ¼ in Chennai. What fraction of her summer vacation did he spend in all?
- NYC block
Bijan wants to go running during his family's vacation to New York City. To do so, he will run a neighborhood block 20 times. Bijan runs a total of 8 miles. The block has a length of 3/20 miles. Use the formula for the perimeter of the neighborhood block
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.