Division practice problems - page 4 of 94
Number of problems found: 1863
- Determine 216
Determine the quotient; (-20) divided by ( -4) =? A) +6 B) - 6 C) +5 D) -5
- HCF - big numbers
Find the HCF of 72030 and 88200
- Divide with remainder
Mrs. Diaz has 4 brownies left. She wants to share the brownies equally among her 5 children. Which of the following shows the amount of brownies each child can receive?
- Handmade scarves
Chelsea is sewing handmade scarves for her sisters and friends. She has 4 ⅚ yards of material and needs ⅞ of a yard for each scarf. How many scarves can she make with the existing material?
- 6 cups of strawberries
Mr. Hunter decided to make a healthy snack for the 20 students in his class. He gave each student a dish of yogurt and divided 6 cups of strawberries equally among the dishes. How many cups of strawberries did each student get in their yogurt? Write your
- Class party
A 1/2 of a liter of soda is left after a class party. The 3 students on the clean-up crew will split the soda equally. How many liters of soda does each student get?
- EE school boarding
Three vectors, A, B, and C, are related as follows: A/C = 2 at 120 deg, A + B = -5 + j15, C = conjugate of B. Find C.
- The cattle
The cattle at the Howard Farm are fed 32 bales of hay each day. The horses are fed 1/2 as much hay as the cattle. How many bales of hay are the horses fed each day?
- Ross is
Ross is using his understanding of place value to divide the decimal 72.56 by the decimal 0.2 Which of the division problems shown could he solve to give him the same answer? A. 7,256 divided by 0.2. B. 725.6 divided by 2. C. 72.56 divided by 2. D. 7,256
- A picture crop
Mr. Paul has a picture that measures 4 by 12 inches. It must be reduced so that the longest side measures 4 inches to fit in the school newspaper. Find the length of the shorter side of the picture once it has been reduced.
- Ketchup vs mustard
A 20-ounce bottle of ketchup costs $2.80. A 14-ounce bottle of mustard costs 2.38. Which item costs less per pound? How much less?
- An electrician 6
An electrician can wire 4 1/2 rooms in 3 hours. How long does it take him to wire each room?
- How many 34
How many groups of 34 are in 114? Write your answer as a mixed number in simplest form.
- Veronica
Veronica walks dogs in her neighborhood for extra money during the summer. For each dog walk, she earns $5.25. On Monday, she completed 3 walks, and on Tuesday, she completed 2 walks. She estimates that to save up for a new purse that costs $86, she must
- Painting a room
If 1 person can paint a room in 6 hrs, how many hours will 3 people finish painting the room?
- BODMAS rules
To solve this problem using BODMAS (Brackets, Orders, Division and Multiplication, Addition and Subtraction), we need to arrange the numbers 50,5,1,10,1,10 in a way that results in 222.
- Pizzas 2
Josiah's family is making four pizzas for dinner. They have one over two pounds of shredded cheese and put an equal amount on each Pizza. How many pounds of cheese did they put on each Pizza?
- The row
The row of shrubs will be 20 feet long. Maya planted three sets of shrubs. One shrub needs to be 7 1/2 feet from the other shrub. How can you use fractions to show how far apart each shrub is from each other?
- Play video game
Tyson plays video games about 2 1/2 times more than the average kid. His mother thinks that he should cut down on his playing time by 1/4 of the time. How will Tyson's gaming compare to the average kid's if he makes this change?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.