Division - 7th grade (12y) - math problems

Number of problems found: 400

  • Nicolas
    work Nicolas and his father can repair one desk in 1/3 hour. How many desks can they repair in 3 hours?
  • A sum
    pizza A sum of money is shared between Peter, John and Henry in the ratio 2:3:5. a) express Henry's share as fraction of John's share. b) what fraction of the whole sum of money is John's share?
  • Benhur
    water2 Benhur boiled 1 1/4 liters of water in a kettle. After 10 1/2 minutes he measured the water again. It had 3/4 liters left in the kettle. What is the amount of water that evaporates every minutes?
  • Sir Toffie
    seed One hot afternoon, Sir Toffie went to his backyard to plant monggo. In his seed box, he found out that different seeds like monggo, pechay, eggplant, and tomatoes were accidentally mixed because of the strong wind. He sieved the mixed seeds and was able t
  • Jose studied
    clocks Jose studied for 4 and 1/2 hours on Saturday and another 6 and 1/4 hours on Sunday. How many subjects did he study if he has alloted 1 and 1/2 hours per subject on Saturday and 1 and 1/4 hours per subject on Sunday?
  • I-beam
    inch If an I-beam is 12’- 6  1/2” long, and it needs to be cut into 4 equal sections, how long will each section be?
  • Gasoline fuel
    car You just drove you car 300 miles and used 40 gallons of gas you know that the gas tank on your car holds 12 1/2 gallons of gas if the gas you buy costs $2.50 per gallon what would you pay to fill one half of your tank?
  • How many 17
    numbers How many fifths are there in four wholes? How many 1/5 are there in 4?
  • Aspect ratio
    frame Determine the ratio of the length to the width of a picture frame that is 12 3/4 inches long and 8 1/2 inches wide.
  • Buying receipt
    chlieb Fahima buys 2 packets of bread rolls costing £1.50 for each packet 1 bottle of ketchup costing £1.60 3 packets of sausages Fahima pays with a £10 note. She gets 30p change. Fahima works out that one packet of sausages costs £2.30. Is Fahima right?
  • Unit cost
    paper Last Friday, the Math Society sold newspapers to raise money. Each pack weighed 65.5 kg and sold for 281.65 pesos. How much was the cost per kilogram?
  • Frame image
    picture_frame Peter wants to put a picture in a frame. The picture is 7 3/5 cm wide. To fit in the picture frame cannot be more than 7 3/10 cm wide. How much should the image be trimmed?
  • Parallogram
    tiles2 The Parallelogram base is 24 cm and high 10 cm. How many are such tiles required to cover a floor of area 1080m2?
  • Simplify expression with mixed
    mixed_fractions When (7¹/3 + 2¾)÷(2 + 2¼ × 1¹/3) is simplified the result is?
  • Quotient and division
    seq What is the quotient of 2/9 and 1/8?
  • Licorice
    licorice A piece of licorice is 2/3 yard long.  If it is cut into 10 equal pieces, how long will each piece of licorice be?
  • The rope 2
    rope The rope in the school gym is 10 ½ feet long. To make it easier to climb, Coach Hill tied a knot in the rope every ¾ foot. How many knots are in the rope?
  • How many 16
    plusminus How many three-tenths are there in two and one-fourths?
  • Cutting wire
    meter If you cut a 3 ½ ft length wire into pieces that are 2 inches long, how many pieces of wire will you have?
  • Sixteen
    plusminus Sixteen minus the quotient of 12 and what number is thirteen?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Division Problems. Examples for 7th grade (seventh).