Division + rational numbers - math problems

Number of problems found: 53

  • Division
    division Divide by the number 0.2 is the same as multiply by what number?
  • Find the 11
    fractions14 Find the quotient of 229.12 and 12.32
  • About what
    flower_function How much and how many times is 72.1 greater than 0.00721?
  • What is 11
    zlomky What is the quotient of Three-fifths and 1 Over 10?
  • Day
    clock_1 What part of the day is 23 hours 22 minutes? Express as a decimal number.
  • Fraction to decimal infinite
    decimals2 Determine which digit is in 1000th place after the decimal point in the decimal expansion of the fraction 9/28.
  • Comparing powers
    diagram How many times is number 56 larger than number 46?
  • Evaluate
    calculator_3 The division of numbers 18 and 6 increase by product of the numbers 156 and 0.001
  • Discount
    sales_discount Product has been discounted twice by 19%. What is the total discount given?
  • Zhiwei
    flasa Zhiwei wants to divide 19 liters of water equally into 6 pots. Find the volume of water in each pot?
  • Book
    zbierka_prikladov Calculate the thickness of the page of the collection of examples from mathematics, where 4.87 cm thick and has 451 pages.
  • Jagdeep
    paper Jagdeep had a strip of paper measuring 1.8 m. He cut it into 4 equal strips. How long is each shorter strip of paper?
  • Bottles
    flasa The weight of 17 bottles is 91.7 kg. What is the weight of 1 bottle?
  • Double 5
    numbers2_49 Peter was thinking of a number. Peter doubles it and gets an answer of 8.6. What was the original number?
  • Year 2020
    eq222 The four-digit number divided by 2020 gives a result of 1, **. (Can not be in form 1,*0. ) Write all the options.
  • Farmer
    krava The farmer farming 293 ha of arable land and the remaining 20% are meadows and pastures. How much land farmer owns?
  • Time
    time Write time in minutes rounded to one decimal place: 5 h 28 m 26 s.
  • School trip
    school_trip School trip cost 247.2 Eur for one class (24 students). How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 53 students)
  • Bonus
    moeny The gross wage was 1323 USD including 25% bonus. How many USD were bonuses?
  • Tape
    mg Video is 153% more expensive than tape recorder. How many percent is tape recorder less expensive than video?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Division Problems. Rational numbers - math word problems.