Money + rational numbers - practice problems
Number of problems found: 81
- 3 purchases
Joe bought a sweatshirt for $19.95, a T-shirt for $10.75, and a pair of shoes for $65.70. How much did he spend on the three purchases?
- Money balance
At the beginning of the month, Hector had $52.43 saved up. He then earned $16.94 doing chores and spent $20.35 at the mall. How much money does he have now?
- Ted spent
Ted spent $20.75 on lunch and $56.23 on gas. If he started with $100, how much does he have now?
- Wang bought
Wang bought a box of a facemask at php 150.75 and a piece of a face shield at php 37.45. How much change did she get for her php 500 peso bill?
- James 7
James bought a pair of shoes worth 650.00 pesos. Eyeglasses that cost p 86.75 and some school supplies worth p 538.95. How much did he spend in all?
- Tania
Tania bought a book for $152.75, a pen for $45.25 and a chocolate for $28.75. What amount did she spend?
- Kurt bought
Kurt bought a sandwich for $5.70, a bag of chips for $2.50, and a drink for $1.55. The tax was $0.80. He gave the cashier $15.00. How much change should Kurt have received?
- Jalissa's
Jalissa's mom purchased coffee from the local coffee shop. The first cup of coffee was $4.25. Each refill is $2.25. She also decided to get a bagel for $3.15. If Jalissa's mom had 2 refills and a $0.50 discount as part of the rewards program, how much did
- Deposits and withdraw
Riza made the following deposits in the bank: 1,250.90, 850.05, 1,350.25, and 890.15. She will withdraw 1,250.60 for her tuition and 265.150 for her books. How much of her money will be left?
- John bought
John bought a set of PE uniforms for $ 850.75, a school polo for $ 325.25, and pants for $ 480.50. How much change did he get for his $ 2,000.00?
- An enterprise
An enterprise bought eight units of photocopiers for Php 25,655.50 each, a table for Php 12,340.75, a chair for Php 6,489.25, and an adding machine for Php 5,250.95. Find the total amount of the purchases. Division & multiplication are the operations to b
- A 500-gram
A 500-gram pack of delicious hotdogs costs P119.95. How many packs can be bought with P1000?
- Dane has
Dane has 51.75 in his wallet, and Lei has 42.60. How much do they have in total?
- Notebooks 82002
The teacher bought for her class (for each student), in which there are 15 students, notebooks for €0.30, books for €4.50 and special pens for €2.80. How much did they have left in the class fund when they had €200 there?
- Mailing
Pablo's mailing packages, each small package costs $2.10 to send, and each large package costs him $2.90. How much will it cost him to send one small package and six large packages?
- Shopping
Lucy bought some fruit. She spent $15.50 for apples, $12.75 for oranges, and $8.25 for bananas. She paid the clerk with two twenty-dollar bills. How much change should she get back?
- Gemma
Gemma prepared a sandwich for the participants of a seminar. She bought five loaves of bread for 35.50 each, two bottles of mayonnaise at 75 points 50 a bottle, and 1.5 kg of ham at 220 per kilo. How much change did she receive if she gave the sales lady
- 20 pcs
20 pcs. Colored paper ₱15.00, 1/4 illustration board ₱25.50, and 1 bottle glue ₱6.25. How much does Gifty need to spend on buying materials for her project?
- A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.