Jalissa's
Jalissa's mom purchased coffee from the local coffee shop. The first cup of coffee was $4.25. Each refill is $2.25. She also decided to get a bagel for $3.15. If Jalissa's mom had 2 refills and a $0.50 discount as part of the rewards program, how much did she spend at the coffee shop?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Identical 5941
The florist prepared 80 identical bouquets and was to receive CZK 7,200 for them. How many crowns did 1 bouquet cost? In the evening, she had 5 bouquets left. She sold them at a discount of ten crowns. By how much crowns was the total revenue lower if she
- Tiana
Tiana is buying party favors for the guests at her 12th birthday party. Each party favor costs $2.39. If she buys 15 party favors, how much money does she spend?
- Discounted 4623
The difference in prices for MP3 players was CZK 750. The shop discounted the MP3 player by 20%. The second MP3 was discounted by 35%, and after the discount, the difference in their prices was CZK 750. How much did they face before the deal?
- Accessories 67224
Peter chose a bike for €750 in a bike shop. With accessories, its price increased by 10%. As the store had a summer sale, Peter received a 10% discount on the purchase price. How many euros did he pay for the purchase?
- The ribbon
Jody had some ribbon. She used 1/4 of it to tie and 1/2 to tie. She had 1/10 of the ribbon left. How much ribbon did she have at first? For your answer, please write as a fraction in the simplest form.
- Bdf tablet
Detective Harry Thomson has come across a surprising mystery. As part of the weekend's action, the tablet he looked for dropped by 30%. He also recommended this bargain to his friend. However, it came to the shop on Monday, and the tablet was 30% more exp
- Manufacturer 6981
The hotelier wanted to equip the dining room with new chairs. He chose the type of chair in the catalog. Only when placing an order did he learn from the manufacturer that they offered every fourth chair at half price as part of the discount offer and tha
- Coffee shop
The coffee shop brought two types of coffee total of 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, and the second type was 300 CZK per 1 kg. All the coffee traders earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of the first type and how many kilograms
- Tom and friends
Tom and his four friends are going to a baseball; if the total amount they spent on tickets was fifty dollars, how much did they spend on each ticket?
- Adeline
Adeline helped her mother make 7/9 liters of lemonade to treat their guests. She poured the lemonade into cups. Each cup had a capacity of 1/6 liters. She filled some cups entirely except for 1 cup. How much was lemonade in the cup that was not filled?
- Coffee
The coffee from the machine costs 28 cents per cup. Coffee is 20 cents more expensive than the cup. How much is the cup?
- Competition
The competition organizers wanted to spend a large amount of money to pay for the competitors. One-third of this amount was spent on prizes and the remaining € 5,000 on diplomas. How much was committed for rewards?
- Earned 30451
They earned CZK 98,400 in the shop in three weeks. The second week's sales were 20% higher than the first. The third week was 10% lower than the second week. How much did they earn each week?
- Online music sharing
Regina spent $45.50 over 6 1/2 months on music downloads. If she spent the same amount each month, how much did Regina spend per month on music downloads? Choose the equation that can be used to represent the situation.
- The business
The business earned CZK 98,400 in the shop in three weeks. In the second week, sales were 20% higher than the first week. The third week was 10% lower than the second week. How much did the business earn each week?
- Nida had
Nida had 1/12 of a pizza. She gave 1/8 of it to her friend Madeeha. Find what part of the whole pizza did Madeeha get.
- The grocery
Susan has decided to make grocery combos for her shop. The wholesaler she buys from sells sugar in packets of 20 in a carton, flour in packets of 12 a carton, and 15 bags of rice in a carton. How many of each item should she buy so there are an equal numb