Tiana

Tiana is buying party favors for the guests at her 12th birthday party. Each party favor costs $2.39. If she buys 15 party favors, how much money does she spend?

Correct result:

x =  35.85 USD

Solution:

n=15 c=2.39 USD  x=c n=2.39 15=71720=71720 USD=35.85 USD



We would be pleased if you find an error in the word problem or inaccuracies and send it to us. Thank you!



Showing 0 comments:
avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • Babysitting
    babo $27.40 babysitting for 4 hours. How much would she make if she babysat for 7 hours?
  • Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  • Emilio
    penize_4 Emilio made 69 potholders. Each potholder cost him $2.81 to make. If he sells each potholder for $3.12, how much profit will he make?
  • Commission
    sale_2 Daniel works at a nearby electronics store. He makes a commission of 15%, percent on everything he sells. If he sells a laptop for 293.00$ how much money does Daniel make in commission?
  • Saving 9
    penize_40 An amount if $ 2000 is invested at an interest of 5% per month. if $ 200 is added at the beginning of each successive month but no withdrawals. Give an expression for the value accumulated after n months. After how many months will the amount have accumul
  • Cleaning 2
    workers_3 Maggie is looking to hire a carpet cleaning company. Cleaning Crew Inc charges $24 for supplies and then $18 per room. If Maggie has $96 to spend towards cleaning the carpets, how many rooms can she have cleaned?
  • A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  • Gold fabric
    gold Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meter of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
  • Find the 6
    pc_smile_1 Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and 7 boxes of diskettes at $12 each
  • Theater
    SND The theater has in each row with 19 seats. Ticket to the first 10 rows is for 30 USD. In the next rows is for 15 USD. The theater was completely sold out. Revenue was 12255 USD. How many rows are in the theater?
  • Four pupils
    four_digit Four pupils divided $ 1485 so that the second received 50% less than the first, the third 1/2 less than a fourth and fourth $ 154 less than the first. How much money had each of them?
  • Loan
    money_2 If you take a bank loan $ 10000 and we want to repay after the year, we have to pay the total amount $ 10320/ What is the annual interest rate on this loan?
  • Caleb
    lemonade_1 Caleb is making lemonade for a party. He has 5 gallons of lemonade. He is putting 1/3 cubic inch of lemonade in a cup for each guest. How many guests are going to be at the party?
  • 45th birthday
    clock-night-schr_1 This year Mrs. Clever celebrated her 45th birthday. Her three children are now 7, 11 and 15 years old. In how many years will Mrs. Clever's age be equal to the sum of her children's years?
  • Wedding guests
    svatba_hatalovi Fifteen wedding guests could not agree on who would stand in the wedding photo. The groom suggested that all possible sets of wedding guests be made in the photographs.
  • Stacks
    euro_stacks Annie has a total of $ 702. The money must be divided into stacks so that each buyer has the same amounth of dollars. How many options she have?