One chewing
One chewing gum costs 44c. Mawis has R8. She wants to buy 20 chewing gum for her party. How more does she need to save?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Birthdate
Jane brought 30 lollipops and 24 chewing gum for their friends on her birthday. How many friends does she have if everyone receives the same number of lollipops and chewing gums? How much chewing gum and lollipops got any friends?
- Jasmine 2
Jasmine wants to buy a pair of shoes that cost 295.00. Suppose she saves 257.50 for it. How much more does she need?
- Everything 25961
They have a third of everything in the kit store. Pepin has 1,200 crowns saved and wants to buy a space robot kit, which costs 1,950 crowns before the discount. How many crowns does he still have to save?
- Tiana
Tiana is buying party favors for the guests at her 12th birthday party. Each party favor costs $2.39. If she buys 15 party favors, how much money does she spend?
- Measuring 39011
Miška wants to buy wrapping paper for a gift for her mother. How many euros will he pay if he wants to buy paper measuring 9 quarters of a meter and 8-fifths of a meter, and one square meter of wrapping paper costs 40 cents?
- Chocolates 5764
Marek wanted to buy four chocolates but was short of 30 cents. So he bought three chocolates and chewing gum for twenty cents, and he still had 70 cents left. How much did the chocolate cost? How much did Marek have?
- Lora wants
Lora wants to buy a bag for $79.99 and perfume for $45.27. She has a coupon for 50% off the bag. If the sales tax is 9%, what is her change from $300?
- Kolomazník 48083
Mr. Kolomazník needs to repair the fence around his property. The plot is a rectangle with side lengths of 26 m and 38 m. How many meters of netting must he buy? How many crowns will he pay for it if 1 m of mesh costs CZK 70?
- Triangular land
Jana has a rectangular garden measuring 30 meters by 72 meters that she wants to split diagonally from corner to corner using a fence. How long does her fence need to be?
- Chewing gums
You will pay 20 CZK less for three than seven chewing gums. How much is one chewing gum, and how much does a 5 pcs package cost?
- Trip to a city
Lin wants to save $75 for a trip to the city. If she has saved $37.50 so far, what percentage of her goal has she saved? What percentage remains?
- Shaneen
Shaneen has $30 to spend on CDs, each costing $10. She wants to calculate n, the number of CDs she can buy with her $30.
- Ben has
Ben has three rolls of border paper. Each roll has 10 4/5 feet of border. He will need 40 1/3 feet of the border for her room. How much more border does he need?
- Lin's
Lin's goal is to drink 8 cups of water every day. She drank 37 ounces before lunch today. How much more water does Lin need to drink today to reach her goals
- Sophie 2
Sophie earns $12.80 per hour babysitting. She has to repay a loan to her parents in the amount of $100. After repaying the loan, she wants to have at least enough money to buy herself a pair of sneakers costing $130.40. Write an inequality modeling the nu
- A stereo
A stereo costs $321.99. Sean has $67.78, Matt has $48.20, and Mike has $51.80. If they put their money together to buy this stereo, how much more money do the boys need to buy the stereo?
- Family party
Anna has 5 €, Anezka has 4,60 €, and for all the money, they want to buy desserts for a family party. They decide between cakes and a pinwheel: The pinwheel is € 0.40 more expensive than the cake, and the cakes can be bought for all the money by a third m