Buying receipt
Fahima buys
2 packets of bread rolls costing £1.50 for each packet
One bottle of ketchup costs £1.60
Three packets of sausages
Fahima pays with a £10 note.
She gets a 30p change.
Fahima works out that one packet of sausages costs £2.30.
Is Fahima right?
Result
2 packets of bread rolls costing £1.50 for each packet
One bottle of ketchup costs £1.60
Three packets of sausages
Fahima pays with a £10 note.
She gets a 30p change.
Fahima works out that one packet of sausages costs £2.30.
Is Fahima right?
Result

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Chocolate and chips
A bar of chocolate costs ₹10.50, and a packet of chips costs ₹6.75. What will the cost be of 8 bars of chocolate and five packets of chips?
- Gemma
Gemma prepared a sandwich for the participants of a seminar. She bought five loaves of bread for 35.50 each, two bottles of mayonnaise at 75 points 50 a bottle, and 1.5 kg of ham at 220 per kilo. How much change did she receive if she gave the sales lady
- The bun
The bun costs CZK 2, and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls, and paid CZK 65. how many rolls did she buy, and how many rolls?
- Jane
Jane buys gifts together for 464 SKK. She pays 4.5 times less for the tie than for the shirt, but 56 SKK more for the socks. Thus, she pays 464 SKK for each item in the gift.
- Continent
Uncle Tann travels a lot. In each city, he buys a postcard as a souvenir. Tana divided the postcards for him according to the continents. She found that out of 63,756 postcards, one seventh is from Asia, one quarter is from America, one eleventh is from A
- Ketchup vs mustard
A 20-ounce bottle of ketchup costs $2.80. A 14-ounce bottle of mustard costs 2.38. Which item costs less per pound? How much less?
- Ice-creams
Becky and Sam make 6 ice-creams for their friends. On top of each ice cream, they sprinkle 1/3 of a packet of jelly. How many packets of jelly do they need?