Mass - math word problems - page 18 of 73
Number of problems found: 1447
- How much 5
How much does a kilo of strawberries cost if 8 and 2/3 or (8 2/3) kilos cost P 934.50? Express the answer in decimal form and round it off to the nearest hundredths.
- Mother 13
The mother brought 4 1/8 kg of meat. She used 1 1/3 kg to cook and care for her family and 3/4 kg to make beef steak. Thus, there were 4 1/8 kg of meat left.
- Carlos
Carlos, a market vendor, has 35 kg of assorted vegetables. He was able to sell 5 1/2 kg of squash, 4 3/4 kg of okra, and 5 1/2 kg of eggplant. How many kilograms of vegetables did he sell?
- Joshua
Joshua bought 7 1/2 kilograms of chicken. He used 2 3/4 kilograms for caldereta, 3 1/8 kilograms for tinola, and the rest for frying. How many kilograms of chicken did he use for frying?
- Sari-sari store
Ms. Rona bought 25 kg of sugar for her sari-sari store. She then repacked the sugar into ¼ and ½ kg. If Alica packed 30 pcs of ½ kilograms of sugar, how many ¼ kg of sugar did she pack?
- Daniel 3
Daniel bought 1/2 kg of grapes and 2/3 kg of bananas for his children. How many kilograms of fruits did he buy in all?
- Abhey
Abhey weighs 41.6 kg. His father weighs 1.45 times more than him. What is the weight of his father?
- Mimi's
Mimi's store donated 150 2/3 kg of rice to the flood victims. Kelly's store also donated 142 1/4 kg of rice. How many kilograms of rice were donated to the flood victims altogether?
- Quartile statistics
Use the following data, which was obtained from a study of weights of adult men, to answer problems: Mean ; 192 lb ; First quartile ; 178lb Median; 185lb ; Third quartile ; 232 lb Mode ; 180 lb ; 86th percentile ; 239 lb Standard Deviation ; 23lb; ; a) Wh
- Bananas sell
Suppose I buy 75kg of bananas at R3.00 per kg and sell them at R4.00 per kg. What is my income?
- Carrots and potatoes
Juri is doing his weekly grocery shop and buying carrots and potatoes. He calculates that the average weight of a carrot is 60 g and the average weight of a potato is 125 g. Furthermore, he calculates that the average weight of the carrots and potatoes he
- Percentage 74844
The bar contains 12 grams of sugar per 50 grams. What percentage of sugar does the bar have?
- Calculate 74794
A wooden cylinder with a diameter of 20 cm and a length of 1 m is immersed in water. The specific weight of wood is 700kg/m³. For example, calculate the height of the wood that is above the water. The role was assigned to me as a high school freshman math
- Some rice
Rose had some rice. She gave 1/4 of it to her sister and cooked 1/6 of the remaining. What fraction of the rice did she cook? b. If she cooked 1⁄2 kg of rice, how much rice did she have at first?
- Pre-stocking 74604
They delivered potatoes, cabbage, and carrots to the vegetable shop for winter pre-stocking. 2/7 of the total amount is carrots, 1/3 is cabbage, and the rest is potatoes. Carrots are 10 kg less than cabbage. How many kilograms of potatoes do they have in
- Unit rate 2
Which is a lower price per pound? Four pounds for $1.40 or three pounds for $1.207. show each as a unit rate.
- Apple 30
Apple costs 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples?
- Radioactive 74344
A type of radioactive element has a mass of 1.125 grams. Upon analysis, he is found to be 405 years old. If this radioactive element decays by half every 45 years, find how many grams of this radioactive element there were 405 years ago.
- What power 2
What power has a pump output to move 4853 hl of water to a height of 31 m for 8 hours? Comparing the power generated by the pump vs. the power generated by the motor, which is more efficient? Which pump or motor generates more pollution if, for every watt
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.