Money - math word problems - page 28 of 100
Number of problems found: 1982
- Jane ordered
Jane ordered four pairs of shoes online. She paid 64.99 for each pair and an additional $12.50 for shipping. How much was her total at check out?
- The salary 2
The salary for a group of executives was listed as follows: 18 at P50,000:10 at P60,000; 8 at P75,000:2 at P90,000; and two at P10,000. The average salary is:
- A vendor 3
A vendor borrowed PHP 150,000 from their cooperative. The rate of interest was 11.5% a year. How much interest does he pay to the bank at the end of one year?
- After 6
After buying half a dozen eggs, three cans of sardines, and a pack of milk, Enya received a change of P0.50 from her P200. The pack of milk costs P105, and a can of sardines costs P16.50. How much is the price of an egg?
- Tanya
Tanya bought three adult tickets and one children's ticket to a movie for $22.10. Li bought five adult tickets and four children's tickets for $43.60. Find the cost of one adult ticket and the cost of one children's ticket.
- Markup 2
A store manager paid $74 for an item and set the selling price at $102.86. What was the percent markup?
- Din has
Din has 15 3/4 kg of nuts. Suppose you sell the nuts for P40.00 for every 1/4 kg. How much is the total cost of the nuts?
- Salome
Salome bought 4 3/5 kilograms of oranges, 1 kilogram for 2 1/2 GEL (currency Georgian Lari), and 5 1/4 kilograms of apples, 1 kilogram for 1 4/5 GEL. In which fruit did Salome pay more, and by how much?
- Dividing money 6
P 49,000 is to be divided among three children, X, Y, and Z. If X will receive double that of Y. Y will receive double that of Z, how much will Z will receive?
- 20 pcs
20 pcs. Colored paper ₱15.00, 1/4 illustration board ₱25.50, and 1 bottle glue ₱6.25. How much does Gifty need to spend on buying materials for her project?
- Wanted book
Kianna had 48 Eur, and Kyle had 42 Eur. Kyle shared 1/6 of his money, and Kianna shared 1/8 of her money to buy a book that they both wanted to read. How much money did they share to buy the book?
- How much 5
How much does a kilo of strawberries cost if 8 and 2/3 or (8 2/3) kilos cost P 934.50? Express the answer in decimal form and round it off to the nearest hundredths.
- I bought 2
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for Php126. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer?
- A factory
A factory employs 200 men and 50 women. Eighty of the men are paid $100.the rest are paid $80, and the woman is each paid 50. What is the total wage bill?
- Stonebridge
Stonebridge neighborhood garage sale had these cash receipts for 5 days: $136.97, $256.21, $366.10, $176.04, $72.49. What were the total cash receipts?
- Freddy
Freddy has £24, and Layla has £32. Freddy spends 11/12 of his money, and Layla spends 7/8 of her money. How much more money does Layla spend than Freddy?
- Weighted-average
Calculate the weighted average cost of the following inventory purchases: Date Quantity; Purchased ; Cost per Unit May 4; 33; $12.25 May 11; 41; $13.87 May 29; 37; $11.99
- A car 3
A car rental agency advertised renting a car for 27.95 per day and 0.28 per mile. If Greg rents this car for two days, how many whole miles can he drive on a $100 budget?
- A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.