Money - math word problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of problems found: 531

  • Washing powder
    vahy2 A 10-kilogram pack of washing powder is M euros more expensive than a 5-kilogram pack of the same powder. A 5-kilogram package costs P euros. Five kilos of packaging is not worth it, because it is more expensive than half the price of 10 kilos. How much i
  • Pavilion
    altanok The rectangular pavilion with dimensions 3.5 m and 2.75 m to be paved with square tiles of side 25 cm price of CZK 22 per 1 piece or rectangular tiles with sides of 20 cm and 15 cm in the price of CZK 11 per 1 pc. Which solution is cheaper (write its pric
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Two math problems
    coins 1) The sum of twice a number and -6 is nine more than the opposite of that number. Find the number. 2) A collection of 27 coins, all nickels, and dimes, is worth $2.10. How many of each coin are there? The dime, in United States usage, is a ten-cent coin.
  • Telco company
    phones The upstairs communications company offers customers a special long distance calling rate that includes a $0.10 per minute charge. Which of the following represents this fee scheduale where m represents the number of minutes and c is the overall cost of t
  • Coffee shop
    coffee-beans To the coffee shop brought 2 types of coffee totally 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, coffee second type 300 CZK per 1 kg. For all the coffee trader earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of first type and how many kilograms of cof
  • A candle
    candles A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 28 candles today and makes $400. a. Write a system of linear equations that represents the situation. b. Solve the system to answer the questions: How many
  • Collective irresponsibility
    most_u_komoran At the Internet, time is very uncomfortable for the state that no more gaffe or waste is no longer possible to hush up as if people were at home with only two television channels censored. An example of the effectiveness of state can be Bridge at Komořany
  • Human buying irrationality
    athlonxp I longer watch processors for Socket A on ebay, Athlon XP 1.86GHz with a PR rating of 2500+ costs $7 and Athlon XP 2.16Ghz with a PR rating of 3000+ currently cost $16. Calculate: About what percentage of the Athlon XP 2.16Ghz is powerful than Athlon XP 1
  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • Solidarity
    salt Imagine a word solidarity means that salt donation to the needy, who have neither the salt. If we take word solidarity has word base salt + gift (only in Slovakian language). Calculate how many kilos of salt sympathetic citizen "gives" government a year i
  • The game of blind man's buff
    socposit.JPG Slovak levy system makes the gross wage deductions from your pay state employees. It has two components - part employee pays and part pays by the employer Suppose that the super gross wage paid 23% employer. After deducting these contributions we receive
  • The recommended
    books The recommended price of the novel "Laughing Sun" is 285 SKK. The bookseller bought 60 pieces of the novel at the wholesale store and paid 82% of the recommended price (18% is his profit for selling books). For the recommended price, he sold 55 pieces of
  • Average monthly salary
    penize A total of 10 teachers work at one small school in Moravia. The monthly salary of each is 21,500 CZK or 21,800 CZK or 22,500 CZK according to their education and age. The average monthly salary for this school's teacher is 21 850 CZK. How many teachers of
  • Drilling machine
    heavy-drilling-machine-500x500 A manufacturing firm purchased a heavy duty drilling machine. They were given two payment options: Option 1: Make a payment of $46,000 immediately to settle the invoice for the machine. Option 2: Make a payment of $21,500 immediately and the balance of $2
  • Car rent
    car_5 Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents for each kilometer traveled. Samuel want to rent a car for a day and worked out that will pay 175 euros. When paying he got a 20% discount on the daily fee, the cost per kilometer is unchanged. Samuel t
  • Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at th
  • Mixture of nuts
    vahy2 The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is deter
  • Statistical XY file
    trendline Year; money spent on advertising; profit (three values each row) 2008 2 12 2009 5 20 2010 7 25 2011 11 26 2012 15 40 1. draw a scatter diagram depicting the data. 2. calculate the Pearson's correlation coefficient. 3. determine the linear regression equat
  • Coffee
    arabica_robusta Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK p

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...