Multiplication practice problems - page 51 of 113
Number of problems found: 2247
- Product increased
When the product of 2/3 and 6/10 is increased by 2/5, the result is?
- Clothes 4
If the cost of 16.5 meters of cloth is ₹2,062.50, then find the cost of 24.75 meters of clothes.
- Evaluate mixed expressions
Which of the following equals 4 and 2 over 3 divided by 3 and 1 over 2? A. 4 and 2 over 3 times 3 and 2 over 1 B. 14 over 3 times 2 over 7 C. 14 over 3 times 7 over 2 D. 42 over 3 times 2 over 31
- Long and wide
What is the area of a rectangle that is 1 1/4 meters long and 3/4 of a meter wide?
- Four multiples
Four multiples of 6, he writes the following 12 24 56 72, which is correct?
- A number 5
A number is divisible by 24, 25, and 120 if it is increased by 20. Find the number.
- Nails
If a keg of nails costs $129.45 and 6/7 of the keg is used, what is the value of the remaining nails?
- Markup
A store pays $370 for a bicycle. The percentage of markup is 19%. What is the selling price of the bike?
- Quotient and product
What is the sum of the quotient of [8/5 divided by 8/10] added to the product of [8/14 x 7/12 x 3/8]?
- The length 6
The length of 12 pipes is 10 1/2 meters. (1) find the length of one pipe (2) also find the length of 7 pipes
- GP - sequence
The first three terms of a geometric sequence are as follows: 10, 30, 90. Find the next two terms of this sequence.
- Simplify 7
Simplify. 7-1/3÷ 3-2/3 of 2+ 4-1/2÷ 2-1/4+ 1/2 solution and by step by step
- Bananas plantation
Ashok Rao planted bananas on 2/7 of his field on his 21 acres. What is the area of the banana plantation?
- Icing cookies
Miriam is making 3 1/2 dozen cookies. If 2/7 of the cookies have icing, how many dozen cookies have icing?
- Hungry cat
John is a fully grown cat. He eats 2/3 of a can a day. How many cans of food does Tinker eat in a week? *
- The length 5
The length and breadth of a rectangular field are 3 1/5 m and 1 3/7 m. Find the area of the rectangular field.
- Golf balls
Of the 28 golf balls, 1/7 are yellow. How many golf balls are yellow? Use the model to help you. Enter your answer in the box.
- The cost 2
The cost of 5 apples is $3.45, and 5 oranges are $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
- The building
Forty-five people live in the building. Three-fifths are men, and two-fifths are women. Find the number of men and women in the building.
- Dice 7
A standard number cube is tossed 210 times. What is a reasonable prediction for the number of times the number cube will land on a 5?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.