Multiplication practice problems - page 9 of 110
Number of problems found: 2186
- Write a blog
You spend 2 1/2 hours online. You spend 1/5 of that time writing a blog. How long do you spend writing that blog?
- Aling
Aling Rosa can sew 8 dresses in 12 days. How many dresses can she sew in 16 days?
- Three in ratio 2
If 200 is divided into the ratio of 1:2:5, What is the middle quantity?
- An ice cream
An ice cream machine has 3 flavors - vanilla, chocolate, and strawberry. The ice cream can be served in 2 ways - in a cone or in a cup. Along with the ice cream, there are 5 options for toppings - hot fudge, caramel, nuts, cherries, and sprinkles. What is
- Healthier snacks
In hopes of encouraging healthier snacks at school, Dan brought in a tray of carrot sticks and apple slices to share. The tray had a total of 40 snacks, of which 60% were carrot sticks. How many carrot sticks did Dan bring?
- An electricity
If the Rodriguez family used 520 kilowatt-hours of electricity in 12 days, how many kilowatt-hours should they use in 6 days at the same usage rate?
- Multiply, then add
1/4 times the sum of a number, and -3.2 is 1.8. What is the number? Enter your answer as a simplified mixed number in the box.
- Jennifer
Jennifer has 10 pets. Two-fifths of the pets are cats, one-half are fish, and one-tenth are dogs. How many of each pet does she have?
- Washing cars
Frank takes 3 and 1/4 hours to wash six cars. How long will it take to wash 12 cars, 18 cars, and 24 cars?
- GCD&LCM of three
GCD of three numbers is 30 and LCM is 900. As two the are 60 and 150, find the number.
- Nancy
Nancy bought 3 kg of queso de bola. If she divides it into 3/4 kg for her sisters, how many sisters does she have?
- Mr. Ancheta
Mr. Ancheta bought 8/9 of a cake. He slice it into 1/4 pieces. How many 1/4 pieces were there?
- Alice 4
Alice needs 3⅕ cups of milk for her to put into the recipe. How many cups are needed for 2½ of the recipe?
- Cake pieces
I have 11 pies cut into 6 pieces, and 1/6 of a pie is $1.00. How much money would I have if all the pies were sold?
- A metre
A metre of lace trim costs $2.90. If Erik buys 3.2 meters of trim, how much will he have to pay?
- Tim had
Tim had $360. He spent 1/4 on CD's and 2/3 of the remainder on snacks. What was left in his piggy bank?
- In 2010
In 2010, the population of the city was 223,000. From 2010 to 2015, the population grew by 6%. From 2015 to 2020, it fell by 4%. To the nearest 100 people, what was the population in 2020?
- Mrs. Susan 2
Mrs. Susan received a shipment of 60 novelty baseball caps. Of the caps, 1/3 had bug antennae, 2/5 had moose antlers, and the rest had plastic propellers. How many of the caps had plastic propellers?
- Billy
Billy buys 4 chairs for $27.90 and 2 tables for $37.95 each. What is the cost of the chairs and tables altogether?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.