Numbers - math word problems - page 137 of 307
Number of problems found: 6125
- Pimps
There were 24 pimps on the plate. Maros ate 12, his little sister four times less. How many pimps remained on the plate? - Missed 5498
Milan had 150 CZK and missed 50 CZK. Ondřej had CZK 200 and missed CZK 70. Which one spent most of their money? - Granddaughter 5489
Grandma wrapped two-fifths of the cake for her granddaughter, Mary, and Eme wrapped one-quarter of the cake. What part did Grandma pack in the science, and what part remained with Grandma? - Calculate 5261
Calculate the second summand if you know that one summand is 28.6, and the result of the sum is -100. - Apples 4675
How many kilograms of apples would you buy for 300 euros if the kilo costs 0.90 euros? - One-quarter 2484
Mom baked a bowl of cookies. The son took two-fifths of the cookies and the daughter one-quarter of the rest. What part was left to the parents? - Package
The package was 23 meters of textile. On the first day, it sold 12.3 meters. How many meters of textile remained in the package? - Five-sevenths 26511
Of the 35 students in the 7A class, there were five-sevenths on the trip. How many students stayed at home? - Which 8
Which among the following real numbers below is the least? A. 5/8 B. 0.75 C. 7/10 D. 35/99 - A fruit
A fruit grower uses 1/3 of his land for bananas, 3/8 for pineapples, 1/6 for mangoes, and the remainder for oranges. What fraction of his land is used for oranges? - If four
If four friends evenly split 6 1/2 pounds of candy, how many pounds of candy does each friend get? - Sleeping time
Nicholas took a nap for 4/5 hours, played video games for 3/4 hours, and then took another nap for 2/5 hours. How many hours did Nicholas sleep? - Ben has
Ben has three rolls of border paper, each with 10 4/5 feet of border. He will need 40 1/3 feet of the border for her room. How much more border does he need? - Rachel 2
Rachel rode her bike for one-fifth of a mile on Monday and two-fifths of a mile on Tuesday. How many miles did she ride altogether? - For each
For each pair of expressions, circle the greater product without finding the product. (write 1=left expression, 2=right expression) a. 3/4 x 2/3 and 3/4 x 1/2 b. 2/3 x 3 1/4 and 4/3 x 3 1/4 c. 3/8 x 3/8 and 3/8 x 1/2 - A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack? - Denise
Denise drinks 1 4/12 liters of water daily. Claudine and Allysa drink 1 3/12 and 1 7/12 liters of water daily, respectively. How many liters of water do the three consume daily? - Before 4
Before a journey, the petrol gauge showed my car's tank was half full. When I returned home, it was one-third full. What fraction of a tank of petrol had I used? - The quantity
Find the quantity of six times 3 1/2 over 2. - The recipe 2
The recipe needs 3/4 cups of flour. How many cups of flour will be left if you have 4 cups of flour in the container?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
