Numbers - math word problems - page 152 of 307
Number of problems found: 6125
- Tiffany
Tiffany ate 1/4 of a pizza. If there were 16 slices of pizza, to begin with, how many slices did Tiffany eat? - Product minus sum
How much is the product of 6 1/2 and 4 1/3 more than the sum of 3 1/3 and 2 1/6? - A 12-mile
A 12-mile biking trail has a trail marker every 1/6 of a mile. How many markers are on the trail? - Value of a expression
Find the value 5(11)-10²-15+20 - Energy drink
You have 1/5 of an energy drink left. If you drink 1/5 of that, how much of your energy drink did you have left? - A length
A length of 10/15 meters is cut from an electric wire whose length is 13/15 meters. How long is the remaining piece of wire? - Three pieces
Three pieces of lace measure 1/7 meter, 5/14 meter, and 3/7. How long are the pieces of lace together? - Jumping
You exercise for 3/4 of an hour. You jump rope for 1/3 of that time. What fraction of the hour do you spend jumping rope? - Three 201
Three persons purchased a house; one paid 1/2 of the total cost, and the other paid 1/3 of the total cost. How much of the cost was paid for the third one? - Cups of flour
You have 8 cups of flour. A recipe calls for ⅔ cup of flour. Another recipe calls for ¼ cup of flour. How much flour do you have left after making the recipes? - Same fractions
I remember that 2/2 is equal to 1. 3/3 is equal to 1. Where is the fraction 4/4 located on the number line? - In grade
In the grade six class, 5/9 of the pupils are boys, and the number of pupils is 180. Find the number of girls. - Antonio
Antonio is thinking of an improper fraction and a mixed fraction with a sum of 5 5/12. The improper fraction is 8/3. What is the mixed number? - The cashier
Marissa bought a dress worth 1966.99. Suppose she gave 2000.00 to the cashier. How much has she changed? - Pie division
5/8 of a pie divided into six pieces. Each friend got 1/6. What fraction of the whole pie does each person receive? - Zailene 2
Zailene has 8 2/3 cups of flour. She used 5 1/2 cups of flour. How many cups of flour were left to her? - Yellow tangs
In an aquarium, 2/5 of the fish are surgeonfish. Of these, 3/4 are yellow tangs. What fraction of all fish in the aquarium are yellow tangs? - Simplify expression with mixed
When (7¹/3 + 2¾)÷(2 + 2¼ × 1¹/3) is simplified, the result is? - Divide 13
Divide. Simplify your answer and write it as an improper fraction or whole number. 14÷8/3 - The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.
