Maths practice for 11-year-olds. - page 10 of 199
Number of problems found: 3965
- A trapezoid 4
A trapezoid has a height of 12 feet and base measurements of 15 feet and 10 feet. What is the area?
- Same remainder
Find the greatest number that will divide 43, 91, and 183 so as to leave the same the remainder in each case.
- An expression
Find an expression representing the difference when (-4x - 5) is subtracted from (10x - 5) in simplest terms.
- An enterprise
An enterprise bought eight units of photocopiers for Php 25,655.50 each, a table for Php 12,340.75, a chair for Php 6,489.25, and an adding machine for Php 5,250.95. Find the total amount of the purchases. Division & multiplication are the operations to b
- Dina was
Dina was paid P8.30 per hour and a time-and-a-half for all hours worked in excess of 40 hours per week. She worked 12 hours on Monday, 6 1/2 on Tuesday, 9 on Wednesday,8 on Thursday, and 10 1/2 on Friday. What was her total pay for the week?
- Mei Mei
Mei Mei bought 15 chicken wings for $28.50. If Mei Mei spent $34.20, how many chicken wings did she buy?
- Zane bought
Zane bought 6.79 ounces of flour, and he used 1.08 ounces of it to make biscuits. How much is left?
- Cakes 6
If each of the 7 cakes is cut into eighths, how many pieces will be there?
- The price 5
The price of a visit to the dentist is calculated according to the formula 50+100n, where n is the number of cavities the dentist finds. On your last visit to the dentist, 2 cavities were found. What was the cost of your visit?
- Stephen
Stephen was thinking of a number. Stephen halves the number and gets an answer of 44.3. Form an equation with x from the information.
- A merchant 2
A merchant bought some items for P175.00 a dozen less 20% and sold them at a profit of 35% of the selling price. What was the selling price of one item?
- Cost and profit
Find the cost of goods that sold for P800.00 and which profit of 25% was made on cost.
- Part time job
Sue has a part-time job, and the hourly pay is £7.50 per hour. How much does she earn if she works 8.5 hours one week?
- Unit cost 2
Anarie bought 3 1/2 yards of fabric for $21.00. How much did each yard cost?
- Suppose 11
Suppose a liter of gas costs Php 65.75. How much will 18 liters of gas cost?
- Write as decimals
Write two hundred four thousandths in decimal form.
- One chewing
One chewing gum costs 44c. Mawis has R8. She wants to buy 20 chewing gum for her party. How more does she need to save?
- Represent 13
Represent the verbal expression as an algebraic expression. A number x decreased by 10?
- The snowfall
The state of Michigan recorded an all-time high snowfall of 355.9 inches during the winter of 1978-79. Its lowest snowfall of 81.3 inches was recorded during the winter of 1930-31. How much more snowfall did Michigan receive during the winter of 1978-79 t
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.