Maths practice for 11-year-olds. - page 11 of 230
Number of problems found: 4596
- The price 5
The price of a visit to the dentist is calculated according to the formula 50+100n, where n is the number of cavities the dentist finds. On your last visit to the dentist, 2 cavities were found. What was the cost of your visit?
- Stephen
Stephen was thinking of a number. Stephen halves the number and gets an answer of 44.3. Form an equation with x from the information.
- A merchant 2
A merchant bought some items for P175.00 a dozen less 20% and sold them at a profit of 35% of the selling price. What was the selling price of one item?
- Cost and profit
Find the cost of goods that sold for P800.00 and which profit of 25% was made on cost.
- Part time job
Sue has a part-time job, and the hourly pay is £7.50 per hour. How much does she earn if she works 8.5 hours one week?
- Unit cost 2
Anarie bought 3 1/2 yards of fabric for $21.00. How much did each yard cost?
- Suppose 11
Suppose a liter of gas costs Php 65.75. How much will 18 liters of gas cost?
- Write as decimals
Write two hundred four thousandths in decimal form.
- One chewing
One chewing gum costs 44c. Mawis has R8. She wants to buy 20 chewing gum for her party. How more does she need to save?
- Represent 13
Represent the verbal expression as an algebraic expression. A number x decreased by 10?
- The snowfall
The state of Michigan recorded an all-time high snowfall of 355.9 inches during the winter of 1978-79. Its lowest snowfall of 81.3 inches was recorded during the winter of 1930-31. How much more snowfall did Michigan receive during the winter of 1978-79 t
- Jason 2
Jason built a rectangular tool shed that is 888 meters wide and has an area of 969696 square meters. What is the length of Jason's tool shed?
- The bill
Fredrick paid Php 25.75 for a notebook and Php.15.25 for a ball pen. How much change should he get from a Php.50.00 bill?
- Pizza sharing
If five boys are going to share the cost of a pizza that costs Php 499.00, how much will each boy have to pay?
- A microwave
In a sale, a microwave costs Php. 2,999.99 . Its price has been reduced by Php 500.00. What was the price before the sale?
- A race
A race car driver won a 500-mile race with a speed of 116.3 miles per hour. Find the driver's time.
- You have 3
You have the numbers 4,2, and 8. Use the numbers to make a calculation so that the answer is 40=
- Unit rate (speed)
What is the unit rate for 4543.08 km in 52.4 h? Enter your answer, as a decimal, in the box.
- The length 16
The length of a rectangle is 7.1 cm, and its breadth is 2.5 cm. What is the area of the rectangle?
- A kilogram 2
A kilogram of fish costs Php250. How much will your mother pay for 3.5 kilograms of fish?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.