Maths practice for 11-year-olds. - page 12 of 230
Number of problems found: 4596
- A 500-gram
A 500-gram pack of delicious hotdogs costs P119.95. How many packs can be bought with P1000?
- One-fifth
What is 1/5 as a decimal? Round your answer to three decimal places.
- Dane has
Dane has 51.75 in his wallet, and Lei has 42.60. How much do they have in total?
- You start
You start watching video streaming service at 7:15 a.m. and stop at 12:47 p.m. How long did you watch video online?
- A car 7
A car driver filled with 12.5 liters of gasoline and paid PhP593.75. How much is a liter of gasoline?
- Jasmine 2
Jasmine wants to buy a pair of shoes that cost 295.00. Suppose she saves 257.50 for it. How much more does she need?
- At noon 4
At noon, the temperature was 9ºC. Between noon and 11:00 p.m., it rose by 8ºC, fell by 4ºC, rose by 3ºC, and then fell by 8ºC. What was the temperature at 11:00 p.m.?
- Here are 2
Here are two sets: A:={{1,2},{1,4},{2,4}} and B:={{1,4},{1},{2},{4,2}}. How large is |A∩B|
- Water consumption
If the readings on a water meter in April and May were 417.8 m³ and 430.4 m³. How much is the billing for water consumption? The water price is $0.20 per cubic meter.
- Joseph
Joseph has 3 hours to do his 2 homework assignments. How many hours does he have to do each assignment?
- Father 22
Father has 10 meters of wire. He wants to divide it into pieces that measure 1/2 meter. How many pieces will you have?
- A cash
A cash donation of p 12.241 is to be divided among 4 recipients. How much shall be the share each?
- Gustavo
Gustavo is conducting an experiment with plants for a science project. He needs to divide a certain amount of fertilizer so that each of the 12 plants gets 10.5 ounces of fertilizer. Use the guess, check, and revise strategy to solve the equation f÷12=10.
- The charge
Two tickets to the movies cost $16. If two drinks add $4.56 to the total, how much change should be received from $25?
- Mukundi
Mukundi charged Morris € 27 for parts and €9 per Hour for labor to repair his bicycle. If he spent 5 hours repairing his bike, how does Maris owe him?
- Workers
Suppose John starts work at 8:45 AM and finishes at 5:15 PM. He has 90 minutes of breaks. How many hours does he work in 5 days?
- 17 quarts
Seventeen quarts of soil are used to fill 5 flower pots completely. If each pot holds the same amount of soil, how many quarts will each pot hold?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- Fruits
Of the 41 kg of fruits Jaira had sold, 5.75 kg were mangoes, 21.5 kg were lansones, and the rest were papayas. How many kg were papayas?
- The cost 12
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. To the nearest penny, what is the cost per ounce for the cashews?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.