Maths practice for 11-year-olds. - page 12 of 199
Number of problems found: 3964
- Gustavo
Gustavo is conducting an experiment with plants for a science project. He needs to divide a certain amount of fertilizer so that each of the 12 plants gets 10.5 ounces of fertilizer. Use the guess, check, and revise strategy to solve the equation f÷12=10.
- The charge
Two tickets to the movies cost $16. If two drinks add $4.56 to the total, how much change should be received from $25?
- Mukundi
Mukundi charged Morris € 27 for parts and €9 per Hour for labor to repair his bicycle. If he spent 5 hours repairing his bike, how does Maris owe him?
- Workers
Suppose John starts work at 8:45 AM and finishes at 5:15 PM. He has 90 minutes of breaks. How many hours does he work in 5 days?
- 17 quarts
Seventeen quarts of soil are used to fill 5 flower pots completely. If each pot holds the same amount of soil, how many quarts will each pot hold?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- Fruits
Of the 41 kg of fruits Jaira had sold, 5.75 kg were mangoes, 21.5 kg were lansones, and the rest were papayas. How many kg were papayas?
- The cost 12
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. To the nearest penny, what is the cost per ounce for the cashews?
- The ratio 11
The ratio of two prices is 6:7. If one of the prices is 1,500, fine the other price which is a bigger one.
- Pencils 5
Mary can get pencils at an office supply store for 23.15 each. How many can she buy for 1 904.40 pesos?
- Half-hour
How many minutes are in 1/2h (in a half hour)?
- A stereo
A stereo costs $321.99. Sean has $67.78, Matt has $48.20, and Mike has $51.80. If they put their money together to buy this stereo, how much more money do the boys need to buy the stereo?
- The average 9
The average weight of 15 dogs at the animal shelter is 17.93 pounds. What is the combined weight of the dogs?
- Evaluate expressions
Which expression equals 12? ...
- A survey
A survey of 2000 doctors showed that an average of 3 out of 5 doctors used brand X aspirin. How many doctors use brand X aspirin?
- Twice 3
Twice a certain number is added to 10. If the result is minus fourteen. Find the number
- Purchase 10
Gia purchased a school bag for Php 5, 699.7, books for Php 5, 148.9, and a pen for Php 1, 350.00. What is the total amount that she spent?
- The corn
When the corn was ready for harvest 75 days later, it measured 2 ¼ meters high. What is the measurement in centimeters?
- Leo bought
Leo bought 4 T-shirts and 2 pants of pants for Pho 3000. If the T-shirts cost 300 each, find the cost of each pair of pants
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.