Maths practice for 11-year-olds. - page 13 of 230
Number of problems found: 4595
- Pencils 5
Mary can get pencils at an office supply store for 23.15 each. How many can she buy for 1 904.40 pesos?
- Half-hour
How many minutes are in 1/2h (in a half hour)?
- A stereo
A stereo costs $321.99. Sean has $67.78, Matt has $48.20, and Mike has $51.80. If they put their money together to buy this stereo, how much more money do the boys need to buy the stereo?
- The average 9
The average weight of 15 dogs at the animal shelter is 17.93 pounds. What is the combined weight of the dogs?
- Evaluate expressions
Which expression equals 12? ...
- A survey
A survey of 2000 doctors showed that an average of 3 out of 5 doctors used brand X aspirin. How many doctors use brand X aspirin?
- Twice 3
Twice a certain number is added to 10. If the result is minus fourteen. Find the number
- Purchase 10
Gia purchased a school bag for Php 5, 699.7, books for Php 5, 148.9, and a pen for Php 1, 350.00. What is the total amount that she spent?
- The corn
When the corn was ready for harvest 75 days later, it measured 2 ¼ meters high. What is the measurement in centimeters?
- Leo bought
Leo bought 4 T-shirts and 2 pants of pants for Pho 3000. If the T-shirts cost 300 each, find the cost of each pair of pants
- Zendaya
Zendaya walked 6 miles in 5 hours. What was her walking rate in hours per mile?
- A green
A green rope is 60.5 m long. Each meter of the rope has a mass of 0.052 kg. What is the total mass of the green rope?
- Union of sets
Given the sets A = {2, 3, 4, 5} and B = {2, 4, 5, 6} . What is A ∪ B? 1.A ∪ B={2, 4, 5} 2.A ∪ B={3} 3.A ∪ B={2, 3, 4, 5, 6} 4.A ∪ B={6}
- Total 5
The total weight of the basket is 95 kg. There are three products A, B, C, and basket. A is 35.5 kg, and weight B is 27.2 kg. Find the weight of C.
- Evaluate with brackets
Find the Error - tell what the mistake is 6[(4 + 9) - 32] ÷ 2 6[13-32]÷2 6[13-9]÷2 6[9]÷2 6[4.5] 27
- Consecutive Interior Angles
PQRS is a trapezium in which PQ is parallel to SR and ∠P = 130 ̊, ∠Q = 110 ̊. Find the remaining angles.
- Two numbers 16
Two numbers are added together to give a sum of 1492. if one of the numbers is 821, what is the other number?
- Account balance
Matt's checking account balance was $345. Matt withdrew $160 three times. What is the current balance?
- The cost 11
The cost of 5 kg of sugar is 137 1/2 ruppies. What is the cost of 1 kg of sugar?
- Unknown number 35
I am a number between 121 and 149. I can be divided by both 3 and 5. What number am I?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.