Unit cost 2
Anarie bought 3 1/2 yards of fabric for $21.00. How much did each yard cost?
Correct answer:
Tips for related online calculators
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Joy has
Joy has 3/4 yards of fabric. She cuts the fabric into pieces that are each 1/8 yard long. How many pieces of fabric does Joy have? - Erica
Erica bought 3 1/2 yards of fabric. How much will she have left if she uses 2/3 of the fabric? - The fence 2
A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost? - Estimate 6
Estimate the number of pieces Sharon will have. Id she divides 17 7/9 yards of fabric into 4/7 yard lengths.
- Decoration 57241
Mom bought 3 meters of fabric for decoration. She cut 1 1 / 2m and 5 / 4m. How much substance did she have left? - Ramit
Ramit bought 10 pens,8 pencils, and 4 books; pens were Rs.5 1/2 each, pencils were Rs.2 1/2 each and books were Rs. 11 1/2 each; how much did they cost together? - Rocks 2
A garden center has one type of rock that sells for $6.50 per cubic yard and another type of rock that sells for $12.80 per cubic yard. They want to make 25.2 cubic yards of a mixture of rock that sells for $12.40/cubic yard. How much of each rock will th