Unit cost 2
Anarie bought 3 1/2 yards of fabric for $21.00. How much did each yard cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Joy has
Joy has 3/4 yards of fabric. She cuts the fabric into pieces that are each 1/8 yard long. How many pieces of fabric does Joy have?
- Erica
Erica bought 3 1/2 yards of fabric. How much will she have left if she uses 2/3 of the fabric?
- The fence 2
A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?
- Decoration 57241
Mom bought 3 meters of fabric for decoration. She cut 1 1 / 2m and 5 / 4m. How much substance did she have left?
- Rocks 2
A garden center has one type of rock that sells for $6.50 per cubic yard and another type of rock that sells for $12.80 per cubic yard. They want to make 25.2 cubic yards of a mixture of rock that sells for $12.40/cubic yard. How much of each rock will th
- Madeline
Madeline is making a quilt. She found some pieces of fabric on sale that each measured 9/10 of a yard. She will use 2 1/2 of the pieces for the quilt. What is the total length of the fabric she will use?
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- The frame
Rodney has a board that is 5/6 yards long. He cuts 1/5 yard off the board and uses the rest of the board to make a frame. How much of the board is used to make the frame?
- Cloth / textile 2
Monica bought 4 and 3/10 yards of red cloth, 3 and 1/10 yards of pink cloth, and 9 and 2/10 yards of black cloth. How many meters of cloth did she buy in all?
- ZOO 2
Valerie bought tickets to the zoo for the family. She bought three adult tickets for $9.50 each and two children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
- Madam 2
Madam Lowa bought four cakes and four puffs for $16. Each cake costs $0.50 more than each puff. How much did one puff cost?
- Carla 3
Carla bought 3/4 kilogram of fish in the market for 120 pesos. If each piece of fish weighs 1/4 kilogram, how much does each cost?
- Our teacher
Our teacher bought eight books at shillings M each. If the total cost was less than 100, how much did he get if he paid with 100 shillings notes?
- Mdm Low
Madam Low bought four cakes and four puffs for $16. Each cake costs $0.50 more than each puff. How much did one puff cost?
- Ron went
Ron went to the store with 100.00. he bought two belts for 14 each, three shirts for 15 each, and he bought a pair of jeans for 25. how much did he have left?
- Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears, and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty-one apples, no oranges, eight pears, and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pear
- Interior designer
To make draperies, an interior designer needs 11 1/4 yards of material for the den and 8 1/2 yards for the living room. If material comes only in 20-yard bolts, how much will be left over after completing both draperies?