The fence 2

A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?

Correct answer:

x =  96 USD

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Do you want to convert length units?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • The fish
    fish The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will cost?
  • ZOO 2
    zoo Valerie bought tickets to the zoo for the family. She bought 3 adult tickets for $9.50 each and 2 children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
  • The cost 2
    apples The cost of 5 apples is $3.45  and 5 oranges is $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
  • To improper fraction
    fractal Change mixed number to improper fraction a) 1 2/15 b) -2 15/17
  • Find the 6
    pc_smile Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and seven boxes of diskettes at $12 each.
  • Necklaces
    nahrdelnik Mohammad sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $4.50 and each small necklace sells for $4.10. How much will he earn from selling 5 large necklaces and 4 small necklaces?
  • Erica
    meter Erica bought 3 1/2 yards of fabric. If she uses 2/3 of the fabric, how much will she have left?
  • The length 6
    meter The length of 12 pipes is 10 1/2 meters. (1) find the length of one pipe (2) also find the length of 7 pipes
  • Leaking swimming pool
    bazen_kruh Between 10 PM and 7:10 AM, the water level in a swimming pool decreased by 5/12 inches . Assuming that the water level decreased at a constant rate, how much did the water level drop each hour?
  • A textile
    meter A textile store sold a bolt of denim (what jeans are made out of). In one day, the following number of yards were purchased from the one bolt: 5 2/3, 7, 4 2/3, 8 5/8, 9 3/5, 10 ½, and 8. How many yards were sold?
  • Gold fabric
    gold Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meter of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Groceries
    chicken Arturo buys 2 cans of tomato soup that cost $0.52 each and 12 cans of chicken noodle soup that cost $0.51 each. How much is the total cost of these groceries?
  • Equivalent fractions 2
    plusminus Write the equivalent multiplication expression. 2 1/6÷3/4
  • A shopkeeper 3
    apples A shopkeeper sells 8 1/3 kg, 10 1/4 kg and 11 1/5 kg of apples on 3 consecutive days. What is the total weight of apples sold?
  • Mason 3
    rectangles Mason has a rectangular garden that is 2/3 yard wide by 7/4 yards long. What is the area of Mason’s garden? Use a drawing to show your work.