Dee Dee
Dee Dee bought an apple for $0.85, a sandwich for $4.50, and a bottle of water for $1.50. How much did Dee Dee spend?
Correct answer:
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Gemma
Gemma prepared a sandwich for the participants of a seminar. She bought five loaves of bread for 35.50 each, two bottles of mayonnaise at 75 points 50 a bottle, and 1.5 kg of ham at 220 per kilo. How much change did she receive if she gave the sales lady - Kurt bought
Kurt bought a sandwich for $5.70, a bag of chips for $2.50, and a drink for $1.55. The tax was $0.80. He gave the cashier $15.00. How much change should Kurt have received? - James 7
James bought a pair of shoes worth 650.00 pesos. Eyeglasses that cost p 86.75 and some school supplies worth p 538.95. How much did he spend in all? - Purchase 3
Bailey had $5.67. She bought a bottle of water for $3.71. There was no sales tax on her purchase. How much money did she have after her purchases?
- Malou
Malou spent ₱24.85 on a sandwich and ₱9.20 on juice. How much change did she receive if she gave the vendor ₱100? - Součková 21673
Ms. Součková bought 6 orange and 5 apple juices and paid a total of 254 CZK. Mrs. Derner bought 6 apple juice and 5 orange juice and paid CZK 2 less for them than Mrs. Součková. How much did each juice cost? - Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears, and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty-one apples, no oranges, eight pears, and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pear