Math practice for 13 year olds - page 34 of 365
Number of problems found: 7285
- Choose 2
Choose an equivalent expression for three-fourths raised to the fourth power times three-fourths raised to the third power, all raised to the second power.
- The marked
The marked price of the item was P62.50. At a seasonal sale, a discount was given 20% discount, leaving the dealer a profit of 14 2/7 % of the cost of each item. Find the profit and the cost price.
- A man 10
A man gave 1/6 of his SSNIT benefits to his aged mother, 1/5 to his father, and 1/2 to his wife. If he still has 400 left, which he distributed among his four sons. Calculate a) his total SSNIT b) the amount is given to his mother c) the amount is given t
- The mean
The mean of four numbers is 5, and the mean of three different numbers is 12. What is the mean of the seven numbers together?
- Solve 19
Solve equation with fractions: 1/3+what=1/5
- Kenneth 2
Kenneth has 100 pennies, 20 nickels, 10 dimes, and 4 quarters. How many ways can he choose coins that total 25 cents?
- Nickels and dimes
Bob has a handful of nickels and dimes worth $2.45. How many dimes are there if there are 4 more nickels than dimes? Hint: A nickel is worth 5 cents, and a dime is worth 10 cents. So, one dime is worth the same as two nickels.
- Flour to water
If the ratio of flour to water in a bread recipe is 5:2, how much water would you have to add to 17.5 cups of flour?
- Suppose 9
Suppose that 14 inches of wire cost 42 cents. At the same rate, how much (in cents) will 48 inches of wire cost?
- It rained
It rained 2 7/15 inches in June and 3 2/15 inches in July. How many more inches did it rain in July than in June?
- The ratio 13
The ratio of boys to girls in Mr. Hakeem's class is 6:4. If there are 18 boys, how many girls are there?
- 15 chicken
Fifteen chicken wings for $28.50. If Mei Mei spent $34.20, how many chicken wings did she buy?
- Tim and
Tim and Sufyaan share sweets in a ratio of 3:5. Tim gets 12 sweets. How many does Sufyaan get?
- To buy
To buy a truck, you can pay $12500 cash or put down $3250 and make 24 monthly payments of $685.75. How much would you save by paying cash(to the nearest hundredth)?
- 3 men
Three men painting a house take 7 1/2 days. How long will 5 men take over the same job? Working at the same rate.
- Usd to eur
If 6500$ is 5798 euros, then how much is 1$ in euros
- The temperature 41
The temperature drops by 5 degrees per Hour in Alaska. It is 4 degrees at 6 PM. What will the temperature be at 9 PM?
- Jackie 2
Jackie bought an equal number of tulip bulbs and daffodil bulbs. Along the length of her garden, Jackie planted 6 daffodil bulbs and 3 tulip bulbs per foot. She has 5 daffodil bulbs and 29 tulip bulbs remaining to plant elsewhere. How long is Jackie's gar
- Profit and loss
Find the cost price and the profit and loss if the percent of profit and loss is based on cost price, Selling Price P2.34, and the percent of profit is 8 1/3%. Find the profit and cost price.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.