An online

An online retailer offers a selection of electronic books for $4 each, plus a fixed download charge of $1 for any number of books. Write an equation to represent the total cost in dollars c for b books

Result

c = (Correct answer is: 4+1*b) Wrong answer

Step-by-step explanation:

c=4+1 b



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!






avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Nine books
    books Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  • Telco company
    phones The upstairs communications company offers customers a special long-distance calling rate that includes a $0.10 per minute charge. Which of the following represents this fee schedule where m represents the number of minutes and c is the call's overall cos
  • Limousine rent
    clocks2 Hana rented a limousine for prom. There was a one-time charge of $100, plus an hourly rate of $45. Her total cost for the night was $347.50. How many hours did Hana rent the limo for?
  • Hour salary + fix
    work Devin recently hired a contractor to do some necessary work. The contractor gave a quote of $395 for parts plus $62 an hour for labor. Let x  represent the number of labor hours worked. Write an algebraic expression to represent the total cost for the rep
  • Taxi
    linear_eq A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. Write and Graph an equation in two variables that represent the total cost of a taxi ride.
  • Exchange rates
    penize If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Loan
    money If you take a bank loan $ 10000 and we want to repay after the year, we have to pay the total amount $ 10320/ What is the annual interest rate on this loan?
  • 5 books
    books 5 books cost $28.75. Justin wants to buy 8 similar books. He has $50. Does he have enough?
  • Banknotes
    ducat $ 1390 was collected. How much was in $20 notes and how many in $50 notes in that order? How many solutions exists?
  • Four pupils
    four_digit Four pupils divided $ 1485 so that the second received 50% less than the first, the third 1/2 less than a fourth, and fourth $ 154 less than the first. How much money had each of them?
  • Expression money per time
    linearna You started this year with $196 saved and you continue to save an additional $19 per month. Write an algebraic expression to represent the total amount of money saved after m months.
  • Griffin
    karton_krabica Griffin ordered a pair of sneakers online. He had a $21 credit that he applied toward the purchase, and then he used a credit card to pay for the rest of the cost. If the shoes cost $76, how much did Griffin charge to his credit card when he bought the sn
  • College 2
    fuel College student is moving into a dormitory. The student rent a truck for $19.95 plus $0.99 per mile. Before returning the truck the student fills the tank with gasoline, which cost $65.32. Total cost $144.67. Using a linear equation, explain the process t
  • Saving 9
    penize An amount of $ 2000 is invested at an interest of 5% per month. If $ 200 is added at the beginning of each successive month but no withdrawals. Give an expression for the value accumulated after n months. After how many months will the amount has accumula
  • Find the 6
    pc_smile Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and seven boxes of diskettes at $12 each.
  • Tabitha
    factory_butter Tabitha manufactures a product that sells very well. The capacity of her facility is 241,000 units per year. The fixed costs are $122,000 per year, and the variable costs are $11 per unit. The product currently sells for $17. a. What total revenue is requ
  • Stacks
    euro_stacks Annie has a total of $ 702. The money must be divided into stacks so that each buyer has the same amount of dollars. How many options she has?