Examples for 5th grade (the fifth graders) - page 18

  1. Ten pupils
    chewy 10 pupils went to the store. 6 pupils bought lollipops and 9 pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?
  2. Granddad
    konva_3 Grandfather have three barrels each with a capacity 2HL in the garden. How many times he can fill 10L can if two barrels are full and the third is filled with water to the half? How long it lasts water when irrigate the garden 125 liters a day?
  3. Book
    books_6 Jitka read on holidays book that has 180 pages. In the first week read 45 pages. In the second week she read 15 pages more than the first week. How many pages left to read it yet?
  4. Thermometer
    teplomer_2 thermometer showed -12 degrees Celsius at the morning then the temperature rises by 4 degrees and later again increased by 2 degrees at the evening has fallen by 5 degrees and then fall 3 degrees. What end temperature does the thermometer show?
  5. Dividing by five and ten
    divide Number 5040 divide by the number 5 and by number 10: a = 5040: 5 b = 5040: 10
  6. 3 cats
    mouse_1 3 cats eat 3 mice in 3 days. How many mice will eat 10 cats in 10 days?
  7. Eq1
    eq1_3 Solve equation: 4(a-3)=3(2a-5)
  8. If-then equation
    triangles_10 If 5x - 17 = -x + 7, then x =
  9. Product of the sum and difference
    numbers2_26 Calculate the product of the sum and difference of numbers -7 and -2.
  10. Fridays
    calendar_3 Friday 13th is in 4 days. What day is today and what day it is?
  11. Clubhouse
    stol_2 There were only chairs and table in the clubhouse. Each chair had four legs, and the table was triple. Scouts came to the clubhouse. Everyone sat on their chair, two chairs were left unoccupied, and the number of legs in the room was 101. How many chairs w
  12. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  13. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  14. Hours
    clock-night-schr_2 The lesson lasts 45 minutes. For the week, students have 18 lesson hours. How many are the actual hours?
  15. Number unknown
    plusminus_3 Adela thought the two-digit number, she added it to its ten times and got 407. What number does she think?
  16. House numbering
    byty_1 The residential house has three entrances numbered even numbers, successive immediately behind. The sum of the two numbers on the outside entrances is 68. Calculate the middle of these three numbers.
  17. Breads
    chlieb_2 Several pieces of bread were in the store. Half of them plus a half of bread bought a cookbook. Of the remaining bread, half of it plus half of the bread was bought by Mr. Novák. The last bread was bought by Ms. Small. How many breads were in the store at.
  18. Diamond
    koso_4 The diamond has a circumference of 48cm. Calculate the length of its side in dm.
  19. Pimps
    pirohy There were 24 pimps in the plate. Maros ate 12, his little sister four times less. How many pimps remained in the plate?
  20. Expression 6
    numbers2_48 Evaluate expression: -6-2(4-8)-9

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



To this e-mail address, we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.