Maths practice for 10 year olds - page 2 of 58
Number of problems found: 1152
- Tree grows
Each month, a tree in Jada's backyard grows 1.43 inches taller. How many inches taller will the tree be in 3.5 months?
- Prawns and carbs
I buy 3 1/4 kg of prawns and 4 2/5 kg of carbs. 1 kg of prawns is RM 24 and 1 kg of carbs is RM 10. If I pay RM 50, what is my change?
- The mean - mi
Find the mean of 3 5 8 4 10.
- Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate?
- The rectangle 7
The rectangle shown has a length (l) of 8 and a width (w) of 6.2. A second rectangle has a length of l + 2.5 and a width of w - 1.4. Find the area of the SECOND rectangle.
- Megapolis
The total population of a city consists of 641,682 male adults, 593,118 female adults, and 182,345 children. Find the total population of the city.
- Money balance
At the beginning of the month, Hector had $52.43 saved up. He then earned $16.94 doing chores and spent $20.35 at the mall. How much money does he have now?
- The bouquets
A wedding planner is making bouquets. She must have equal numbers of bouquets made of 7 and 10 balloons each. How many bouquets would she get from 85 balloons?
- Determine 216
Determine the quotient; (-20) divided by ( -4) =? A) +6 B) - 6 C) +5 D) -5
- A car 9
A car travels at 34 km/hr. How far does it take to travel in 2 hours?
- Unit price 3
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $5.64. How much would it cost for 8 oranges?
- Painting a room
If 1 person can paint a room in 6 hrs, how many hours will 3 people finish painting the room?
- Multiply, then add
1/4 times the sum of a number, and -3.2 is 1.8. What is the number? Enter your answer as a simplified mixed number in the box.
- Ice cream 4
Ice cream sales for a shop in the last 4 months have been 200, 250, 300, and 350. What are the expected sales in the 5th month?
- Yesterday 8
Yesterday, Lou earned $12.76 selling lemonade and $4.87 selling ice pops at his stand. Today, he bought 2 pizzas for $5.00 each. How much money does he have left?
- Billy
Billy buys 4 chairs for $27.90 and 2 tables for $37.95 each. What is the cost of the chairs and tables altogether?
- A marathon 2
Dean ran marathons on 50 consecutive days. How far did Dean run altogether if a marathon is 26 1/5 miles?
- You have 5
You have $9.33. You buy 7 items that cost $0.87 each. How much money do you have left?
- Equation: 32
Equation: 4.7m = 43.71 To isolate the variable on one side of the equal sign, divide both sides of the equation by simplifying.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.