Maths practice for 12-year-olds - page 82 of 362
Number of problems found: 7228
- Cranberries
A recipe requires 1/4 of a cup of cranberries for 1 batch of scones. How many batches of scones can be made using 6 1/2 cups of cranberries?
- How much 5
How much does a kilo of strawberries cost if 8 and 2/3 or (8 2/3) kilos cost P 934.50? Express the answer in decimal form and round it off to the nearest hundredths.
- Mother 13
The mother brought 4 1/8 kg of meat. She used 1 1/3 kg to cook and care for her family and 3/4 kg to make beef steak. Thus, there were 4 1/8 kg of meat left.
- Tyrese
Tyrese wanted to run 8 miles, but he only ran 1/4 of it; so, how many miles did he run? A 1/4 + 8 B 1/2 divide 8 C 1/4 divide 8 D 1/4 x 8
- A factory
A factory employs 200 men and 50 women. Eighty of the men are paid $100.the rest are paid $80, and the woman is each paid 50. What is the total wage bill?
- A vendor 2
A vendor gained 50.00 on the first day, lost 18.00 on the second day, and gained 45.00 on the third day. How much profit did the vendor gain in three days?
- Freddy
Freddy has £24, and Layla has £32. Freddy spends 11/12 of his money, and Layla spends 7/8 of her money. How much more money does Layla spend than Freddy?
- Three 201
Three persons purchased a house; one paid 1/2 of the total cost, and the other paid 1/3 of the total cost. How much of the cost was paid for the third one?
- Cups of flour
You have 8 cups of flour. A recipe calls for ⅔ cup of flour. Another recipe calls for ¼ cup of flour. How much flour do you have left after making the recipes?
- Javelin
Danilo threw his javelin over a distance of 10 5/16 meters. Mark threw his javelin over a distance of 7 7/8 meters. How much farther did one javelin travel than the other?
- Carlos
Carlos, a market vendor, has 35 kg of assorted vegetables. He was able to sell 5 1/2 kg of squash, 4 3/4 kg of okra, and 5 1/2 kg of eggplant. How many kilograms of vegetables did he sell?
- Sytiel
Sytiel used 3/10 of the water in his tank to wash his car. He used 1/10 to water his plants. Now he is using 5/10 for his laundry. How many parts of water in the tank did he use up?
- For each
For each pair of expressions, circle the greater product without finding the product. (write 1=left expression, 2=right expression) a. 3/4 x 2/3 and 3/4 x 1/2 b. 2/3 x 3 1/4 and 4/3 x 3 1/4 c. 3/8 x 3/8 and 3/8 x 1/2
- Equivalent expression 3
Ariel needs to calculate 12×8-6×8. Which expression will give Ariel the same answer? A.8×(12-6) B.8×(12-8) C.(12×6)-(8×8) D. (12×6)-(8+8)
- A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
- Six people
Six people who get the same salary arrange them in increasing order of their savings and also mention who saves the most Anil 1/3. Duma 2/5. Niki 1/4.CAI 2/3. Kat 3/4. Boo 1/2.
- Value of Z
For x = -9, what is the value of Z, where Z equals fraction numerator x minus 17 over denominator 6.5 end fraction? Give your answer to 2 decimal places.
- Joshua
Joshua bought 7 1/2 kilograms of chicken. He used 2 3/4 kilograms for caldereta, 3 1/8 kilograms for tinola, and the rest for frying. How many kilograms of chicken did he use for frying?
- Monica 4
Monica and Ryan shared 18 cookies. Monica ate 1/6 of the cookies. Then Ryan ate 1/3 of the cookies. How many cookies were left?
- In a museum
There are 250 people in a museum 2/5 of the 250 people are girls. 3/10 out of the 250 people are boys. The rest of the 250 people are adults. Find the number of adults at the museum.
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.