Arithmetic - practice problems - page 5 of 226
Number of problems found: 4502
- Bertha
Bertha went on a walk 5 times this week. Each time, she went 11/5 miles. How far did Bertha walk?
- Earnings 4
Joey earned $35, which is five times more than Leo earned. How much did Leo earn?
- Multiply mixed
What is six-eighths times five? Your answer should be in mixed number form. Some hints: one and ten-thirtieths three and six-eighths six and four-sixths nine and three-fifths
- Sugar 9
Joe has two containers of sugar. One container has 1 2/5 cups, and the other has 4 1/10 cups. If he uses 1 4/5 of sugar, how much does he have left?
- Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate?
- Saravanan
Saravanan's father bought 2 3/4 m, 2 1/2 m, and 1 1/4 m of cloth. What was the total length of the cloth he bought?
- Negative mixed number 2
What is the product of 1 1/2 and -1 1/4? Enter your answer as a mixed number, in simplest form, in the box.
- Monthly expenses
John's monthly expenses are analyzed as follows: 1/8 for stationery, 1/3 for fuel, 1/6 for parking, and the rest for food. His total expenses are 4500. Calculate the rand value of the food expenses.
- Grapes 2
Grapes cost 2.17 USD/lb. A customer purchases 1 3/4 lb of grapes. How much did the customer pay for the grapes round to the nearest cent?
- Identify improper fraction
How do you identify improper fractions? Which is improper: A) 3/4 B) 32/15 C) 3/9 D) 2 2/11
- Water per day
Liam's goal is to drink 12 cups of water a day. So far, Liam has drank one-half gallon of water today. How much more water, in OUNCES, does Liam need to drink today to reach his goal of 12 cups of water per day?
- Grain storage
On their farm, Adam's family maintains a storage facility that can hold 19.2 cubic yards (yd3) of grain. Since 1 yard is approximately equal to 0.9144 m, this volume can be converted to m³.
- Vidya
Vidya and Peter went for a picnic. Their mother gave them a 5-liter water bottle. Vidya consumed 2/5 of the water, and Peter consumed the remaining water. How much water did Vidya drink? How much water did Peter drink?
- Megapolis
The total population of a city consists of 641,682 male adults, 593,118 female adults, and 182,345 children. Find the total population of the city.
- Lakeside mall
Katy went to lakeside mall. She had $75 to spend she purchased 3 items which cost $12.75, $32.57, and $21.84. How much more does she have to spend?
- Money balance
At the beginning of the month, Hector had $52.43 saved up. He then earned $16.94 doing chores and spent $20.35 at the mall. How much money does he have now?
- Evaluation order quiz
Which of the following is NOT true about the expression given below? (10 +4)²- 25 ...
- ABCD on a map
Dinesh went from place A to place B and from there to place C. A is 7.5 km from B, and B is 12.7 km from C. Ayub went from place A to place D and from there to place C. D is 9.3 km from A, and C is 11.8 km from D. Who traveled more, and by how much?
- From India students
Divide 20 by half and add 30. What do you get?
- Bananas 4
Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for the bananas and pineapple?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.