Arithmetic - math word problems - page 91 of 228
Number of problems found: 4557
- The bread
There are 12 slices of bread, and each person gets 3/4 of a slice of bread. How many people get bread? - A straight angle
A straight angle measures s, so you can subtract or add 85 from. What is the measure of their angles? - The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol? - The sum 12
The sum of 3 mixed numbers is 20 13/15. Two of the numbers are 6 1/3 and 7 5/6. What is the third number? - Human 3
Human bones are 3/10 living tissues, 9/20 minerals, and the rest water. What fraction of human bone is water? - Quotient and product
What is the sum of the quotient of [8/5 divided by 8/10] added to the product of [8/14 x 7/12 x 3/8]? - The length 6
The length of 12 pipes is 10 1/2 meters. (1) find the length of one pipe (2) also find the length of 7 pipes - Pen and pencil
The cost of a pen is 12 3/5 rupees, and the cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of a pen and pencil? - Dog food
A whole bag of dog food weighs 5 1/2 pounds. How much dog food do you have if there are 3 3/4 bags in the cupboard? - Simplify 7
Simplify. 7-1/3÷ 3-2/3 of 2+ 4-1/2÷ 2-1/4+ 1/2 solution and by step by step - Bananas plantation
Ashok Rao planted bananas on 2/7 of his field on his 21 acres. What is the area of the banana plantation? - Icing cookies
Miriam is making 3 1/2 dozen cookies. If 2/7 of the cookies have icing, how many dozen cookies have icing? - Hungry cat
John is a fully grown cat. He eats 2/3 of a can a day. How many cans of food does Tinker eat in a week? - Three pieces
Hana has three pieces of sticks measuring 0.365m, 0.152m, and 0.537, respectively. Is the stick if she puts them end to end? - Golf balls
Of the 28 golf balls, 1/7 are yellow. How many golf balls are yellow? Use the model to help you. Enter your answer in the box. - Division by zero
Fraction 5 by 2. if three is added to the numerator and two is subtracted from the denominator, then the new fraction is: - The cola
Leif, Leslie, Lorenzo, and Noah have 2 quarts of cola. They want to share it equally. How many quarts of cola will each of them get? - Joy has
Joy has 3/4 yards of fabric. She cuts the fabric into pieces that are each 1/8 yard long. How many pieces of fabric does Joy have? - Bubble bee marbles
Mark has 100 marbles. Seventeen are bubble bee marbles. What decimal number shows the fraction of marbles that are bumblebees? - The cost 2
The cost of 5 apples is $3.45, and 5 oranges are $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
